NEWSLETTER 7/8/2019/2020

Szanowni Państwo,

w związku z podejmowanymi działaniami w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 PBW
w Opolu wraz z filiami w Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku i Nysie będą nieczynne do odwołania. W tym czasie nie będą realizowane zamówienia oraz zwroty książek. Termin zwrotu książek przypadający w okresie zamknięcia biblioteki zostanie przedłużony. Kary za niezwrócone materiały naliczone w czasie zamknięcia biblioteki będą odliczone.
Pracownicy biblioteki służą Państwu pomocą on-line.
Sprawy prosimy kierować pocztą mailową do właściwego pracownika lub na adres ogólny: kontakt@rzpwe.opolskie.pl

Adresy mailowe i numery telefonów pracowników PBW w Opolu znajdziecie Państwo pod adresami: https://pedagogiczna.pl/kontakt

https://rcre.opolskie.pl/2020/03/20/kontakt-z-pracownikami-w-okresie-epidemii-covid-19/

www.pedagogiczna.pl

Zapraszamy na stronę internetową naszej biblioteki www.pedagogiczna.pl na której znajdziecie Państwo zestaw propozycji do wykorzystania w zdalnej nauce. Gotowe zasoby, pomysły
i wskazówki, narzędzia oraz propozycje wielu instytucji działających na rzecz środowiska oświatowego, które mogą okazać się pomocne w pracy.

EDUKACJA DOMOWA i E-NAUCZANIE

Polecamy Państwa uwadze i zachęcamy do korzystania z materiałów zamieszczonych w zakładkach EDUKACJA DOMOWA oraz E-NAUCZANIE. Zgromadzone i opracowane materiały są dedykowane nauczycielom, uczniom
oraz rodzicom. Znajdziecie w nich Państwo propozycje, adresy stron internetowych pomocnych w prowadzeniu nauczania na odległość, ale również informacje dotyczące prawa oświatowego, wsparcia psychologiczno-pedagogicznego czy wdrażania narzędzi do zdalnego nauczania. Materiały będą na bieżąco uzupełniane.

EDUKACJA DOMOWA
E-NAUCZANIE

POSŁUCHAJ ON-LINE

Zapraszamy do posłuchania opowieści znanych w Polsce opowiadaczy – osób, dla których opowiadanie ciekawych historii stało się pasją i sposobem na życie. Jest to nowa propozycja biblioteki – znajdziemy tu baśnie, legendy, opowieści zaczerpnięte z podań ludowych i wątków znanych kulturom różnych krajów i regionów.

POSŁUCHAJ ON-LINE

BIBLIOTERAPEUTYCZNE KONSULTACJE ON-LINE

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konsultacje czytelnicze dotyczące terapii książką online.  Biblioterapia to pomaganie, wspieranie przez czytanie. Odpowiednio dobrany tekst literacki może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów psychologicznych, wychowawczych i społecznych. Osoby potrzebujące wparcia, wskazówek dotyczących literatury, metod pracy z tekstem literackim w ujęciu terapeutycznym prosimy o kontakt:
email: j.jurasz@pedagogiczna.pl lub komunikator messenger na Facebooku Pracownia Biblioterapii RZPWE.
Porad czytelniczych udziela Justyna Jurasz – nauczyciel, bibliotekarz, biblioterapeuta we współpracy
z Agnieszką Juszczyk – psychologiem, pedagogiem.

ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE

Zapraszamy do korzystania z przygotowanych zestawień bibliograficznych dotyczących zdalnego nauczania, które zostały przygotowane na podstawie elektronicznych baz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu oraz
baz Biblioteki Narodowej.

Edukacja domowa w Polsce i na świecie
Edukacja mobilna. Smartfon i tablet w nauczaniu
E-learning. Część 2
TIK w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej – bezpieczny Internet
Wykorzystanie TIK na zajęciach edukacyjnych

PEDEUTOLOGIA

To nasza kolejna nowość, którą serdecznie polecamy. W zakładce tej znajdziecie Państwo literaturę dotyczącą głównych kierunków pedeutologicznych: osobowości nauczyciela,  jego uzdolnień i autorytetu, etyki zawodu czy doboru i predyspozycji kandydatów do zawodu nauczycielskiego, kształcenia i doskonalenia nauczycieli i ich pracy zawodowej.

PEDEUTOLOGIA

CZYTELNIA INTERNETOWA IBUK Libra

Zapraszamy wszystkich naszych Czytelników do korzystania z zasobów czytelni internetowej IBUK Libra. IBUK Libra to wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do publikacji z różnych dziedzin. To 1807 pełnotekstowych pozycji zgromadzonych
w działach: pedagogika, psychologia, socjologia, nauki matematyczno-przyrodnicze, humanistyczne, ekonomiczne, informatyka, medycyna. W przypadku braku dostępu do czytelni prosimy o kontakt pod adresem: wypozyczalnia@pedagogiczna.pl

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Minimediacje z dziećmi : o dzieleniu się, docenianiu, przepraszaniu i świętowaniu : opowieści
i ćwiczenia spójne z ideami Porozumienia bez przemocy / Katarzyna Dworaczyk.  Poznań : Klett Polska,  2019.

Książka pomaga zrozumieć, na czym polega rozwiązywanie sytuacji konfliktowych z dziećmi
w duchu Porozumienia bez przemocy. Propozycja obejmuje 20 opowiadań, będących wprowadzeniami do ćwiczeń, a także teorię na temat poszczególnych zagadnień. W każdym rozdziale określono czas realizacji tematu i wymieniono materiały potrzebne do wykonania ćwiczeń. Publikacja adresowana  jest zarówno do rodziców chcących wzmocnić swoją relację z dzieckiem, jak i do nauczycieli, którzy w codziennej pracy ze względu na jej specyfikę wykorzystują rozmaite metody wychowawcze.

Jak wspierać rozwój przedszkolaka? / Monika Sobkowiak. – Warszawa : Edgard, 2019.

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na to, by wspierać wszechstronny rozwój dziecka. Autorka książki prezentuje zabawy i aktywności, które pozwolą wszechstronnie i harmonijnie wspierać przedszkolaki we wszystkich obszarach rozwoju: poznawczym, społeczno-emocjonalnym i psychomotorycznym. Zachęca również do kształtowania u dzieci takich kompetencji przyszłości, jak: umiejętność analitycznego myślenia, kreatywność, znajomość podstaw programowania, zdolność do komunikowania się w prosty i bezpośredni sposób czy inteligencja emocjonalna. Książka stanowi cenne źródło wiedzy oraz inspirację do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Rozwijanie umiejętności uczenia się / Magdalena Goetz. – Warszawa : Wiedza i Praktyka, 2019.

Książka prezentuje praktyczne wskazówki, które pozwolą uczniom skutecznie się uczyć oraz karty pracy dla uczniów szkół podstawowych i uczniów starszych. O ile nastolatki zwykle już samodzielnie organizują swój proces uczenia się, o tyle młodsze dzieci, zwłaszcza w okresie edukacji wczesnoszkolnej, potrzebują w tym zakresie pomocy dorosłych. W obszarze rozwijania umiejętności samodzielnej nauki wiele zależy więc od nauczyciela, który będzie odpowiednie ćwiczenia wprowadzał podczas lekcji, ale duże znaczenie mają tutaj również postawa i działania rodzica, który wspiera i organizuje rozwój dziecka w domu. Z tego powodu bardzo cenna jest dobra współpraca między szkołą a rodzicami. Książka adresowana zarówno do nauczycieli, jak i rodziców, którzy pragną skutecznie pomagać dzieciom w nauce i pracach domowych.

POLECAMY

obc

Zapraszamy do przeglądania kolekcji PBW w Opolu – Partnera Opolskiej Biblioteki Cyfrowej

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content