Posłuchaj – online

 

Zapraszamy do posłuchania opowieści znanych w Polsce opowiadaczy –

osób, dla których opowiadanie ciekawych historii stało się pasją i sposobem na życie.

Znajdziemy tu baśnie, legendy, opowieści zaczerpnięte z podań ludowych

i wątków znanych kulturom różnych krajów i regionów, a ponadto twórcze realizacje pomysłów autorów.

 

Posłuchaj – online

 

“Dlaczego warto opowiadać?” – Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”).

„Trzy sita” – bajka filozoficzna. Opowiada Joanna Sarnecka („Opowieści z Walizki”).

“Stary dzban” – bajka filozoficzna. Opowiada Joanna Sarnecka (“Opowieści z Walizki”).

„Rybak i przedsiębiorca” – bajka filozoficzna. Opowiada Joanna Sarnecka („Opowieści z Walizki”).

„O zającu, który wszystkiego się bał” – bajka Siergieja Kozłowa. Opowiada Joanna Sarnecka („Opowieści z Walizki”).

„O człowieku, który zwał się Nic” – na podstawie bajki romskiej ze zbioru Jerzego Ficowskiego „Gałązka z drzewa słońca”. Opowiada Joanna Sarnecka („Opowieści z Walizki”).

“Mądry Choni” – opowieść do pomyślenia. Opowiada Joanna Sarnecka (“Opowieści z Walizki”).

“Kapelusz” – bajka filozoficzna. Opowiada Joanna Sarnecka (“Opowieści z Walizki”).

„Chłopiec i stolem” – baśń kaszubska. Opowiada Szymon Góralczyk („Karawana Opowieści”).

„Bochenek” – baśń rosyjska. Opowiada Szymon Góralczyk („Karawana Opowieści”).

„Król i garncarz” – baśń fińska. Opowiada Szymon Góralczyk („Karawana Opowieści”).

„Mądra żona” – baśń fińska. Opowiada Szymon Góralczyk („Karawana Opowieści”).

“Sakiewka z dwoma dukatami” – baśń rumuńska. Opowiada Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”).

“Baśń o kowalu, śmierci i diable”. Opowiada Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”). Produkcja przy współpracy z Grodziskiem Owidz. 

“Opowieść o Watakame” – baśń meksykańska. Opowiada Szymon Góralczyk („Karawana Opowieści”).

“Lipa i bez” – baśń. Opowiada Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”). Produkcja przy współpracy z Grodziskiem Owidz.

“Bajka o małym żółwiu” – opowieść zasłyszana od meksykańskiego opowiadacza Jose Luis de la Cruz. Opowiada Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”).

„Opowieść o Królewnie, Królewiczu i Smoku” – na podstawie bajki pt. „Księżniczka w papierowej torbie” Roberta Munscha. Opowiada Katarzyna Jackowska-Enemuo („Parparusza. Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń”).

„Czy to szczęście, czy nieszczęście” – stara opowieść buddyjska. Opowiada Katarzyna Jackowska-Enemuo („Parparusza. Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń”).

“Marzenia” – z serii “Piernikowe Bajki”. Wierszowane bajki własnego autorstwa opowiada s. Anna Walaszek FMM.

“Wioska Troska” – z serii “Piernikowe Bajki”. Wierszowane bajki własnego autorstwa opowiada s. Anna Walaszek FMM.

“Wróbelek” – z serii “Piernikowe Bajki”. Wierszowane bajki własnego autorstwa opowiada s. Anna Walaszek FMM.

„Mądra, co choroby zażegnywała”- na motywach ze zbiorów Oskara Kolberga. Opowiada Beata Frankowska („Grupa Studnia O.”).

Bajka filozoficzna na podstawie “13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego. Opowiada Jarek Kaczmarek (“Grupa Studnia O.”).

“Rabin bez głowy” – na podstawie Menachem Kipnis. Opowiada Beata Frankowska (“Grupa Studnia O.”).

“Ogrody haremowych żon” – opowieść na podstawie Fatimy Mernissi. Opowiada Agnieszka Aysen Kaim (“Grupa Studnia O.”).

“Szaleństwo władców świata” – na podstawie przypowieści Nachmana z Bracławia. Opowiada Magda Lena Górska (“Grupa Studnia O.”).

“Godny mąż” – bajka japońska. Opowiada Joanna Sarnecka (“Opowieści z Walizki”).

“Jak niedźwiedź dał się lisicy oszukać” – opowieść rumuńskiego autora Iona Creanga. Opowiada Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”).

“Pan Gawen i Zielony Rycerz” – opowieść oparta na średniowiecznym angielskim poemacie ‘Sir Gawen and The Green Knight”. Opowiada i gra na harfie Emilia Raiter.

“Król Orfeo” – opowieść oparta na średniowiecznym angielskim poemacie ‘Sir Orfeo’ w tłumaczeniu Filipa ‘Fingala’ Ginalskiego oraz balladzie ‘King Orfeo’. Opowiada i gra na harfie Emila Raiter.

“Niuj-wa” – muzyczna opowieść o powstaniu świata oparta na tradycyjnych motywach chińskich. Opowiada i gra na harfie Emilia Raiter.

“NICA” – słowiańskie opowieści o początkach; w oparciu na opowieściach z ‘Księgi Tura’ Czesława Białczyńskiego w opracowaniu Łukasza Szypkowskiego. Opowiada i gra na harfie Emilia Raiter.

“Tajemniczy Ogród” – na motywach powieści Frances Hodgson Burnett  “Tajemniczy Ogród” i opowieści tradycyjnych z Indii i Anglii. Opowiada Beata Frankowska (“Grupa Studnia O”/ Fundacja Muszelka). Muzyka: Sebastian Krajewski (gitara, lira korbowa, flety).

“O córce baby i o córce dziada” – opowieść rumuńska autorstwa Iona Creanga. Opowiada Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”).

“Iwan Torbinka” – opowieść rumuńska autorstwa Iona Creanga. Opowiada Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”).

“Bajka o wieprzu” – opowieść rumuńska autorstwa Iona Creanga. Opowiada Szymon Góralczyk (“Karawana Opowieści”).

“Hempu Hamp” – opowieść na podstawie Oskara Kolberga. Wykonanie: Szymon Góralczyk i Basia Songin (jedna cyklu prezentacji projektu ‘#Tradycja Mówi’ Fundacji Wyspa Kreacjuszy).

“Historia wójta, co z Jeziorki wypływa”- opowieść z muzyką dla dzieci. Opowiadają: Lidia Iwanowska- Szymańska i Jerzy Szufa. Realizacja: Centrum Kultury w Piasecznie, Dział Tradycji.

“O Parobczaku i jego siedmiu złych duchach” – według Oskara Kolberga w wykonaniu Maszy Boguckiej i Tomasza Drozdka (prezentacja w ramach projektu “#Tradycja Mówi” Fundacji Wyspa Kreacjuszy).

“Zjadarka” – według Oskara Kolberga w wykonaniu Beaty Frankowskiej i Heleny Matuszewskiej (prezentacja w ramach projektu ‘#Tradycja Mówi’ Fundacji Wyspa Kreacjuszy).

“O Panu, co nie wierzył, że piekło istnieje” – według Oskara Kolberga w wykonaniu Joanny Sarneckiej i Kassiji Tercz (prezentacja w ramach projektu ‘#Tradycja Mówi’ Fundacji Wyspa Kreacjuszy).

“Kosmyk dzieweczka” – według Oskara Kolberga w wykonaniu Jarosława Kaczmarka i Jacka Hałasa (prezentacja w ramach projektu ‘#Tradycja Mówi’ Fundacji Wyspa Kreacjuszy).

“Ta Która Przestała Być Sama” – tradycyjna opowieść Indian (Komancze). Opowiada Beata Frankowska. Na instrumentach towarzyszy Sebastian Krajewski. Nagranie z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia 2020 r.

“Dwoje dzieci w ciemnym lesie” – spektakl narracyjno-muzyczny dla dzieci oparty na twórczości Danuty Wawiłow i Natalii Usenko. Wykonanie: Emilia Raiter i Łukasz Szypkowski, w ramach cyklu koncertów dla dzieci i młodzieży “Festiwal Dzieciom”.

“Kiedy jesteś pomiędzy wodą, a lwem morskim… uciekaj!” – słuchowisko dokumentalne w reżyserii Doroty Bator, zrealizowane w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu “Teatr na faktach”. Powstało w ramach projektu “Opowiadacze”.

“Kocham Cię wszystkimi ząbkami”- bajka inspirowana występem na festiwalu Lovembal 2019. Wykonanie: Mateusz Świstak (tekst bajki oraz głos) i Teofil Pawłowski (muzyka i produkcja muzyczna).