V Ogólnopolski Rodzinny Konkurs Literacki ,,Bajka na zdrowie”

Opolskie Centrum Edukacji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu i Opolskie koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego zapraszają dzieci i ich rodziców do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Literackiego ,,Bajka na zdrowie”.

Zadaniem konkursowym jest napisanie bajki terapeutycznej według załączonego schematu (zał. 1 do Regulaminu). Temat bajki powinien przedstawić sytuację problemową, która u bohatera bajki wywołuje lęk, niepokój, strach i musi zawierać realny sposób rozwiązania go.

Bajki terapeutyczne pozwalają bez lęku spojrzeć na swoje problemy i uczą, jak pomagać sobie samemu w trudnych sytuacjach. Cudowny świat bajek pozwala odmienić zdarzenia, odczarować je poprzez powiązanie przyczyn z ich skutkami, czyli objawami lękowymi. Zdarzenia tajemnicze, mroczne i przerażające, ukazane przez pryzmat powodujących je czynników, znacznie tracą moc wzbudzania lęku. Poprzez bajki dziecko uczy się pozytywnego myślenia o sytuacjach lękotwórczych. W bajkach stosowane są także inne techniki psychologiczne, które uodporniają przed lękiem bądź obniżają jego poziom, umożliwiając w ten sposób stawianie czoła przeciwnościom.

Najważniejsza rola bajki terapeutycznej tkwi w uwalnianiu od lęku poprzez oswojenie z zagrożeniem, danie wsparcia za sprawą świadomości, że dobra wróżka czuwa i oto nagle może nastąpić nieoczekiwana zmiana losu. Te właśnie charakterystyczne cechy stanowią o uniwersalnym znaczeniu bajek. Poradzenie sobie w niezwykłych sytuacjach wzmacnia wewnętrznie, daje siłę, nastawia optymistycznie do szukania rozwiązań w trudach dnia codziennego.

Bajka jest utworem, który rozwija i kształtuje osobowość dziecka. Przez pryzmat bajki poznaje ono świat, przenosi się w inne środowiska i okresy historyczne. Uczy się odróżniać fikcję od rzeczywistości zaś szczęśliwe zakończenie buduje w dziecku pokłady optymizmu i nadzieję, że właśnie jego problemy również zostaną rozwiązane.

Cechą charakterystyczną wszystkich bajek terapeutycznych jest to, że bohater bajkowy znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa lęk, a wprowadzone postacie i rozwój zdarzeń umożliwiają redukcję tego lęku – bohater uczy się różnych sposobów jego przezwyciężania, natomiast nabycie nowych kompetencji zmienia sytuację psychiczną i zachowanie bohatera. Bohater bajkowy wyposażony jest w cechy upodabniające go do czytelnika (zbliżony wiek, znalezienie się w podobnej sytuacji lękotwórczej). Bajka terapeutyczna nie może pouczać. Jest zawsze propozycją, którą dziecko może odrzucić bądź przyjąć.

Konkurs ma za zadanie zaktywizowanie środowiska rodzinnego do napisania wspólnie wraz z dzieckiem bajki literackiej – terapeutycznej. W tej  kreatywnej propozycji spędzenia wolnego czasu napisanie bajki staje się jedynie pretekstem do szczerej rozmowy o tematach trudnych i bardzo ważnych dla budowania zdrowych relacji społecznych.

Bajki wraz z formularzem zgłoszeniowym należy wysłać do 22 kwietnia 2025 r. na adres e-mail: j.jurasz@oce.opolskie.pl

Regulamin Konkursu

Zał.1 – Kryteria bajki terapeutycznej

Zał. 2 – Karta Zgłoszenia

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content