NEWSLETTER 2/2020/21

KONFERENCJE ONLINE

VII Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych, pt. Bibliotekarz w pracy zdalnej, 7 października 2020.
Zapraszamy bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych na kolejną edycję Opolskiej Sesji Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych. Celem konferencji jest promocja czytelnictwa, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie różnych form pracy bibliotekarzy w czasie pandemii oraz realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. UWAGA. SESJA MA FORMĘ ZDALNĄ – Microsoft Teams.
PROGRAM

IV Ogólnopolska Konferencja Biblioterapeutyczna, VI edycja opolska, pt. Biblioterapia w aktywizacji i integracji społecznej, 5-6 listopada 2020, Opole-Niwki.
Zapraszamy na kolejną odsłonę ogólnopolskiej konferencji biblioterapeutycznej. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będzie rola i zadania literatury w aktywizacji i integracji społecznej osób wykluczonych. Trzy moduły konferencji: merytoryczny, metodyczny i metodyczno-warsztatowy połączą rozważania teoretyczne z prezentacją dobrych praktyk osób zaangażowanych w popularyzację terapii literaturą w Polsce i na świecie. UWAGA. SESJA MA FORMĘ ZDALNĄ – Microsoft Teams.
PROGRAM

STUDIA PODYPLOMOWE NA KIERUNKU BIBLIOTEKOZNAWSTWO I INFORMACJA NAUKOWA

Informujemy, że Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu ogłosiła nabór na dwusemestralne studia podyplomowe na kierunku Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa. Studia kierowane są do absolwentów studiów wyższych (także licencjackich) dowolnego kierunku pragnących uzyskać kwalifikacje do pracy w zawodzie bibliotekarza, nauczyciela bibliotekarza oraz pracownika informacji.

Więcej informacji na stronie: http://test.wszia.opole.pl/studia-podyplomowe-3/kierunki/15205-2/

KONKURS FOTOGRAFICZNY “PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

Przypominamy o trwającym konkursie fotograficznym „Przyłapani na czytaniu”. Na zdjęcia konkursowe czekamy do 31 października 2020 r. a wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 listopada 2020 r. Zapraszamy do udziału!
Konkurs jest adresowany do wszystkich mieszkańców Opola i województwa opolskiego, a jego celem jest promowanie czytelnictwa.

REGULAMIN KONKURSU I FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

NARODOWE CZYTANIE 2020

18 września 2020 roku w RZPWE PBW w Opolu miała miejsce 9. edycja Narodowego Czytania. Spotkaliśmy się by wspólnie z zaproszonymi gośćmi czytać Balladynę Juliusza Słowackiego.
Dziękujemy naszym gościom i wszystkim uczestnikom za spotkanie i wspólne czytanie. Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI

NOWOŚCI CZYTELNICZE

Organizer awansującego się nauczyciela / [autorzy: Jacek Miklasiński, Anna Trochimiuk, Marta Wysocka ; redaktor: Marta Wysocka]. – Warszawa : Wiedza i Praktyka, 2020.
Książka powstała z myślą o nauczycielach odbywających staż na kolejne stopnie awansu zawodowego. Stanowi praktyczne narzędzie ułatwiające planowanie oraz dokumentowanie czynności podejmowanych w czasie stażu. Informacje i notatki codzienne zamieszczane w organizerze ułatwią z pewnością opracowanie sprawozdania z planu rozwoju zawodowego, a podane na końcu wskazówki i informacje pomogą przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej czy egzaminu.

 

Edukacja cyfrowa w szkołach w Europie : raport Eurydice /Komisja Europejska. – Warszawa : Wydawnictwo FRSE, 2020.
Autorzy raportu wskazują na dwa istotne i uzupełniające się wymiary edukacji cyfrowej w szkołach : rozwój kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli oraz   pedagogiczne wykorzystanie narzędzi informatycznych do wspierania i przekształcania procesu uczenia się i nauczania. Opracowanie zawiera wskaźniki dotyczące m.in.:    kompetencji cyfrowych uczniów i sposobów ich rozwijania oraz oceniania w ramach programów szkolnych,       kompetencji cyfrowych nauczycieli,   wykorzystania narzędzi informatycznych w kontekście szkolnym, w tym do oceny kompetencji cyfrowych,      strategicznego podejścia do edukacji cyfrowej w systemach edukacji poszczególnych krajów i wynikających z niego działań wspierających szkoły.

 

Górny Śląsk i Ślązacy w latach 1740-1950 : w oczach Polaków i Niemców /wybór tekstów Michał Lis i Aleksandra Trzcielińska-Polus ; wstęp i oprac. Michał Lis. – Opole : Instytut Śląski, 2020.
Książka z serii  „Encyklopedia Wiedzy o Śląsku”, wydana  została w ramach projektu Ślązacy dla Niepodległej.  Niniejszy tom zawiera wybór opinii o Górnym Śląsku i Górnoślązakach jako jego autochtonicznych mieszkańcach, będących polską społecznością pod względem etnicznym i kulturowym. Teksty  przedstawione w prezentowanej publikacji zamieszczone są bez zmian. Zachowano indywidualne cechy języka danego źródła, aby wiernie oddać treść dokumentów.

ZAPRASZAMY