II Rodzinny Konkurs Literacki ,,Bajka na zdrowie”

Literatura we współczesnym świecie odgrywa dużą rolę. W konfrontacji z rzeczywistością świat książki to oaza spokoju i spotkania ze sobą – bez wszechogarniającej presji czasu. Literatura zachęca do refleksji, stanowi odskocznię ze świata realnego do świata wymyślonego i dzięki temu pozwala zapomnieć o kłopotach i monotonii dnia codziennego. Oprócz wielu zadań, jakie spełnia literatura (funkcja poznawcza, psychoterapeutyczna, wychowawcza, dydaktyczna i hedonistyczna) staje się  podstawą terapii, a bajkoterapia pełni szczególną rolę w kształtowaniu zdrowia psychicznego dziecka.

RZPWE Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzka w Opolu i Opolskie Koło PTB serdecznie zapraszają dzieci i ich rodziców do udziału w  kolejnej edycji Rodzinnego Konkursu Literackiego pt. „Bajka na zdrowie”. Zadaniem konkursowym jest napisanie, wraz z najbliższymi, bajki terapeutycznej  dla dziecka borykającego się różnymi problemami natury psychicznej i społecznej.

Przypominamy, że bajka terapeutyczna stanowi jedną  z wielu metod wykorzystywaną do pracy z dziećmi, która dostarcza wiedzy oraz pozytywnych wzorców zachowania. Jest metodą psychoterapeutyczną polegającą na wzmocnieniu i wzbogaceniu zasobów osobistych dziecka (odbiorcy), obniżeniu napięcia emocjonalnego, poznaniu  sposobów radzenia sobie w sytuacjach wyzwalających stres. Sprawia, że dziecko poznaje różne sposoby myślenia, jak i działania, dzięki czemu potrafi samo stawić czoła problemom.

Bajki konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym należy wysłać  do 30 kwietnia 2022 r. na adres e-mail: j.jurasz@pedagogiczna.pl

Regulamin

Zał. 1 – Kryteria bajki o charakterze terapeutycznym

Zał. 2 – Karta Zgłoszenia i Oświadczenie

Plakat

Film reklamowy