Zapraszamy na kolejną edycję Opolskiej Sesji Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych pt. „Książka, teatr, biblioteka”
Zapraszamy bibliotekarzy, polonistów i wszystkich zainteresowanych. Naszym głównym celem jest promocja czytelnictwa i wspieranie wszystkich, którzy chcą sięgać po tekst literacki w pracy z dziećmi i młodzieżą. Mamy nadzieję, że nasza sesja przyczyni się do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie różnych form pracy bibliotekarzy oraz realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Każdy z uczestników konferencji zarejestrowanych w Systemie Obsługi Kursów, otrzyma otrzyma pakiet Wydawnictwa Literatura – katalogi wydawnicze, prezentację dotyczącą nowości oraz przykładowe scenariusze lekcji.
Słowa kluczowe: biblioteka szkolna, promocja czytelnictwa, tekst literacki, teatr szkolny, teatr amatorski, improwizacja, drama, dyskusja, kreatywność, możliwość wyrażania siebie, autonomia, elementy teatru w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, na lekcjach języka polskiego, godzinach wychowawczych, działania teatralne.
Termin: 8 października 2024
88/Konf/PBW/24
Miejsce: PBW w Opolu, ul. Kościuszki 14, aula Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Koszt: 100 zł
9.00-9.30 Rejestracja
9.30-9.40 Powitanie
9.40-10.10 Spektakl „Pani Twarda” – Teatr NA KRAWĘDZI*, przy II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu, reż. Kinga Dębska
10.10-10. 35 „Stare teksty odczytane na nowo”– Kinga Dębska, II LO w Kędzierzynie-Koźlu
10.35- 10.50 „Scena światem jest magicznym – o pożytkach z teatru” Justyna Weigt, OCE PBW w Opolu
10.50-11.10 „Pegazem przez rok szkolny w bibliotece” Grażyna Świercz – Opolski Bibliotekarz Roku 2021, SP 1 Ozimek; Ewa Dorynek – Opolski Bibliotekarz Roku 2023, SP 2 Ozimek
11.10 – 11.35 „Pedagogika teatru w pracy z lekturą”, Aleksandra Drzazga, Teatroteka Szkolna
11.35-11.50 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3 – Robert Gwóźdź, Kuratorium Oświaty w Opolu
11.50 -12.20 „Bohater literacki we współczesnej literaturze dla dzieci – jaki powinien być? Prezentacja na bazie wybranych książek Wydawnictwa Literatura” – Wiesława Jędrzejczyk, red. naczelna Wydawnictwa Literatura
12.20-12.40 Przerwa kawowa/Kiermasz Wydawnictwa Literatura
12.40-13.40 WARSZTATY – do wyboru
Literackie wariacje – teatralne narzędzia w bibliotece – Kinga Dębska
Warsztat teatralny, który pokaże jak można łączyć pracę z tekstem, animację literatury i sztukę performatywną. Warsztat ma wzbogacić kompetencje bibliotekarzy w zakresie pracy z czytelnikiem, oraz dodać nową dynamikę do ich codziennej pracy. Cele warsztatu: poznanie technik teatralnych, które można zastosować w pracy z czytelnikami; rozwijanie umiejętności animacji literatury poprzez teatr; zwiększenie pewności siebie w prowadzeniu interaktywnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ogólne zasady wnioskowania i realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3 – Robert Gwóźdź
Warsztaty z Teatroteką Szkolną – Aleksandra Drzazga
*Teatr NA KRAWĘDZI, działa od ponad 10 lat, obecnie przy II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu, zdobywca Złotej Miniatury podczas 22. Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Opolu w 2024 roku.
NASI PRELEGENCI
Kinga Dębska – nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie Koźlu, pasjonatka teatru i pracy metodami teatralnymi, reżyserka, instruktorka teatralna, dramatopisarka. Prowadziła dziecięcy zespół FLUG, młodzieżowy zespół Teatr 534, a obecnie młodzieżowy Teatr Na Krawędzi i Teatr Ludzi Pracujących skupiający osoby dorosłe. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła m.in. kurs I i II stopnia dla instruktorów teatralnych przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Assistej, a obecnie jako studentka Pedagogiki teatru na Uniwersytecie Warszawskim, łączy teoretyczną wiedzę z praktycznymi umiejętnościami. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych Pasja, autorka i koordynatorka wielu projektów teatralnych.
Justyna Weigt – nauczycielka bibliotekarka w PBW w Opolu, polonistka ze specjalizacją z teatrologii, pasjonatka kreatywności, trener Odysei Umysłu, animatorka kultury.
Robert Gwóźdź – wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu, koordynator wojewódzki Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Grażyna Świercz – nauczyciel bibliotekarz z wykształcenia, pasji i powołania. Autorka wielu imprez i projektów czytelniczych, także międzynarodowych. Od 37 lat pracuje w tej samej bibliotece szkolnej – PSP nr 1 w Ozimku. Opolski Bibliotekarz Roku 2022.
Ewa Dorynek – nauczyciel bibliotekarz z 12-letnim stażem, nauczyciel dyplomowany, terapeuta zajęciowy. Pasjonatka teatru, od początku kariery zawodowej prowadzi zajęcia teatralne w „Bibliotecznym Zakątku” oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Autorka wielu innowacji i projektów – PSP nr 2 w Ozimku. Opolski Bibliotekarz Roku 2023.
Aleksandra Drzazga – nauczycielka, pedagożka teatru, trenerka, tutorka. Współtworzyła Program Klasy Aktywności Twórczej, gdzie przez 14 lat prowadziła autorskie zajęcia Wychowanie do Twórczości-teatr w publicznym gimnazjum w Bytomiu. Absolwentka Filologii Romańskiej i Reżyserii Teatru (dyplom we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych)Certyfikowana tutorka I stopnia Instytutu Tutoringu Szkolnego. Prowadzi własny projekt Teatr. Szkoła, czyli warsztaty z pedagogiki teatru dla klas 4-8 w Bytomskim Centrum Kultury. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, wspiera w rozwoju nauczycieli i edukatorów. W codziennej pracy nauczyciela wspiera rozwój samodzielności myślenia i kreatywność .Od 2 lat jest tutorem młodzieży w ZSOT w Lublińcu. Współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie jako tutorka, trenerka i autorka scenariuszy na portalu Teatroteka Szkolna. Obecnie prowadzi warsztaty w ramach projektu TEATR WSPIERA. Godzina wychowawcza z Teatroteką Szkolną.
Teatroteka Szkolna to program prowadzony przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, którego głównym celem jest wspieranie nauczycielek i nauczycieli, którzy chcą sięgać po teatr podczas swojej pracy w szkole.
INFORMACJE DODATKOWE
Opłatę konferencyjną prosimy wpłacić na konto bankowe: 22 1160 2202 0000 0003 1001 7743 (Bank Millennium) w tytule przelewu podając imię i nazwisko uczestnika konferencji i tytuł konferencji lub imię i nazwisko oraz nr formy 88/Konf/PBW/24. Rejestracja odbywa się poprzez formularz elektroniczny
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Alicją Kisałą – Wydział Wspomagania Edukacji i Promocji Czytelnictwa: e-mail: a.kisala@pedagogiczna.pl, tel. 77 4536692 wew. 110
- osoba odpowiedzialna za wystawianie faktur: Agnieszka Serwa – tel. 77 4047566
- pomoc rejestracyjna: (formularz w SOK) Krzysztof Sielchanowicz tel. 774047541