Wystawy ,,Opowieści z babcinego podwórka” i ,,Ze słownikiem do ZO.O.”

Zapraszamy do obejrzenia dwóch  kolejnych wystaw przygotowanych przez Narodowe Centrum Kultury – ,,Opowieści z babcinego podwórka. Językowy spacer wśród nazw roślin i zwierząt w polszczyźnie”  i ,,Ze słownikiem do Z O.O.” , które powstały w wyniku kampanii  ,,Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Na ok.20  opracowanych planszach  prezentowane są opowieści o powstaniu słów roślin i zwierząt. Historia etymologiczna wybranych słów języka polskiego zaprezentowana została w krótki, atrakcyjny sposób, ujęta w ciekawą formę graficzną, rysunkową.

Materiały prezentowane na wystawach mogą być doskonałym uzupełnieniem treści realizowanych podczas zajęć w szkole oraz stanowić uzupełnienie obchodów  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada w dniu  21 lutego 2023 r.

Wystawy można oglądać do 15 marca 2023 roku w siedzibie PBW w Opolu, przy ul. Kościuszki 14 (korytarz na I p.) w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Zachęcamy również do obejrzenia nowego spotu kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, prowadzonej od 2012 roku przez Narodowe Centrum Kultury, który  ma na celu ugruntowanie przekonania, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Jest także wyrazem przekonania, że wobec zmieniającego się języka warto przyjąć postawę otwartą i akceptującą jego rozwój. Za produkcję spotu odpowiada studio “Oko i Ucho”, a jego narratorką jest Krystyna Czubówna, dziennikarka i prezenterka, laureatka tytułu specjalnego „Mistrz wymowy”, lektorka, której charakterystyczny głos można usłyszeć w wielu filmach przyrodniczych i słuchowiskach i która nie po raz pierwszy użyczyła go na potrzeby kampanii językowej Narodowego Centrum Kultury – spoty z jej udziałem zainaugurowały bowiem kampanię w 2012 roku.