Od dziś, 21 kwietnia 2023 w naszej bibliotece oglądać można wystawę ,,Jasnowidze2″ – prace pokonkursowe Międzynarodowego Konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci organizowanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry z Krakowa.
Konkurs ,,Jasnowidze” przyczynia się do budzenia potencjału tkwiącego w młodych twórcach i autorach utworów literackich dla dzieci, zwraca uwagę opinii publicznej na wagę dbałości o jakość estetyczną i edytorską książek dziecięcych, by wyznaczał w tej dziedzinie najwyższe standardy i wspierał rozwój polskiej książki dziecięcej i jej międzynarodowej obecności. Bezpośrednim celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci oraz odkrywanie utalentowanych twórców i autorów tekstów i stwarzanie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym. Do udziału w konkursie zapraszani są debiutanci i doświadczeni twórcy z Polski i z zagranicy, występujących indywidualnie lub zespołowo. Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat. Przedmiotem konkursu jest projekt ilustrowanej książki dla dzieci w języku polskim lub angielskim. Prace konkursowe zawierają scenariusz (konspekt) lub scenorys (storyboard) całej książki oraz 3 gotowe rozkładówki i okładkę.
Ocenie podlegają: jakość artystyczna projektu, oryginalność, forma pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i treść uwzgledniająca dziecięcą wrażliwość.
Prace konkursowe oceniane były przez dwa niezależne jury:
– Jury międzynarodowe: Susanne Rotraut Berner, Bernardo P. Carvalho, Joanna Olech i Piotr Karski.
– Jury Wydawnictwa Dwie Siostry: Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas, Joanna Rzyska, Maciej Byliniak.
W Konkursie są przewidziano 3 kategorie nagród:
1. Nagroda główna w wysokości 2500 euro oraz dwa wyróżnienia honorowe – przyznawane przez jury międzynarodowe.
2. Nagroda w postaci wydania książki przyznawana przez jury Wydawnictwa Dwie Siostry.
3. Udział najlepszych nadesłanych projektów w wystawie pokonkursowej.
W maju 2016 roku Wydawnictwo Dwie Siostry ogłosiło drugą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE. Na konkurs wpłynęło 380 projektów z 34 krajów, w tym 280 z Polski.
Obrady jury odbyły się w dniach 25–27 stycznia 2017 w Podchorążówce w warszawskich Łazienkach Królewskich. Projekty ilustrowanych książek dla dzieci oceniały dwie niezależne komisje konkursowe.
Jury międzynarodowe w składzie:
Monika Hanulak, Juraj Horváth, Åshild Kanstad Johnsen, Grzegorz Kasdepke przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 2500 euro oraz trzy równorzędne wyróżnienia honorowe:
Werdykt jury międzynarodowego
NAGRODA GŁÓWNA:
„Robook”, Dalia Żmuda-Trzebiatowska, Polska
„Robook” jest przykładem doskonale przemyślanej, spójnej koncepcji – pomysłu na książkę reprezentującą pewien dobrze znany i często eksplorowany przez wielu artystów (choćby w serii „Gdzie jest Wally?”) nurt. Wydawać by się mogło, że nie uda się tu już stworzyć nic oryginalnego, tymczasem „Robook” udowadnia, że jest inaczej. Autorka kreuje wyobrażony świat Warszawy przyszłości – pełnej zabawnie przedstawionych robotów. Nagromadzenie szczegółów na każdej z rozkładówek, znakomita praca nad detalami, duży potencjał zabawowy – wszystko to powoduje, że książka ma szansę przykuć uwagę czytelnika, widza czy odbiorcy na wiele godzin. Autorka, doskonała warsztatowo, proponuje nienachalny humor, inteligentne zabawy i, mimo wyraźnej dominacji grafiki nad słowem, sporo dowcipu lingwistycznego. (Monika Hanulak)
„Robook” jest książką komediową. Książką złożoną z różnych drobnych elementów tworzących fragmenty wyobrażonego miasta. Mieszkają w nim wraz z ludźmi roboty o potrzebach, obowiązkach i chęciach takich jak nasze.
Poszczególne plansze łączy jedna historia. Zaproponowane przez autorkę zadania nie są wyłącznie prostymi instrukcjami, ale także czymś, co tworzy komediowy charakter książki. „Robook” jest groteską z elementami gry – na szczęście nie grzeszącą dydaktyzmem i sentymentalnym tonem. (Juraj Horváth)
WYRÓŻNIENIE: „Ciąża”, Małgorzata Wojtkowiak, Polska
Mała, sympatyczna, w prosty sposób nakreślona historia o ciąży, którą rozpoczyna zwykłe pytanie: „Mamusiu, jak to możliwe, że byłem kiedyś w twoim brzuchu?”. O dziwo, na ilustracji widzimy autora pytania: starzejącego się pana w czerwonym sweterku.
Książka w intrygujący sposób opisuje codzienne, czasem zabawne, a czasem tajemnicze sytuacje z życia kobiety, która doświadcza radości bycia w ciąży.
Atutem książki jest nieformalny styl, pełen bezpośredniości, osobisty ton, jakim mama zwraca się do swojego dziecka, odpowiadając na jego pytania. Niektóre ilustracje zachwycają prostotą, oszczędnością i umiejętnością skrótowego myślenia. Pięknym momentem jest chwila, gdy typografia zaczyna dominować nad ilustracjami. Słabszym punktem jest przekombinowana, rozdrobniona i po prostu nieudana okładka. Ale to można łatwo naprawić! (Juraj Horváth)
WYRÓŻNIENIE: „Pupa and Beetle” („Poczwarka i żuk”), Ayane Mitsuoka, Japonia
To rzecz dziwna i zabawna, a jednocześnie bardzo łatwa do zrozumienia, mimo że jej nie rozumiem. A zarazem rozumiem.
Są tu silne kolory, świetny dialog i zabawni, wyraziści bohaterowie – jeden mówi dużo, drugi bardzo mało, ale za to stanowczo. Choć ten dialog jest dziwaczny, mam wrażenie, że odbywałam już takie rozmowy. Że mówiłam już tak do kogoś/z kimś/obok kogoś.
I oczywiście Poczwarka nie mówi wszystkiego. Czy jest poczwarką? Stanie się motylem, czy jest czymś innym? Czy Żuk jest ciekaw Poczwarki, czy raczej sfrustrowany tym, że Poczwarka nie zachowuje się tak, jak powinna/powinien?
Naprawdę czuję, że ilustracje pasują do tekstu. Ta książka zrobiła na mnie uderzające wrażenie. Uwielbiałabym ją jako dziecko i z radością przeczytałabym ją dziecku. Jak dla mnie jest doskonała, choć zdaje sobie sprawę, że nie jest dla każdego. Ale myślę, że na tym też polega jej urok.
I ciągle myślę: o co chodzi z tą Poczwarką?
Moja interpretacja: To poczwarka, która miała (który miał?) zostać motylem, ale postanowiła (postanowił?) pozostać poczwarką, choć tak naprawdę nie potrafi wyjaśnić dlaczego, i jest zmęczona (zmęczony?) tłumaczeniem się przed innymi. Tak. Po prostu świetne! Uwielbiam to. Słodkie i króciutkie!
(Åshild Kanstad Johnsen)
WYRÓŻNIENIE: „Signs of Silence” („Znaki ciszy”), Rasa Jančiauskaitė, Litwa
Dorośli Polacy rozkochali się w historiach non-fiction – czas rozkochać w nich i dzieci.
„Signs of Silence” jest udanym połączeniem intrygujących ilustracji – autorstwa litewskiej artystki Rasy Jančiauskaitė – z wypowiedziami osób doświadczających na różne sposoby głuchoty. Historie zamieszczone w książce pochodzą od członków Lithuanian Deaf Youth Organisation. Co ważne, autorce projektu udało się stworzyć opowieść interesującą nie tylko dla osób cierpiących na głuchotę, ale także dla tych wszystkich, którym zdarzyło się zerkać z ciekawością na przypadkowo spotkane niesłyszące osoby. Połączenie krótkich, anegdotycznych nieraz, literackich impresji z niejednoznacznymi ilustracjami zostawiło miejsce dla wyobraźni i przemyśleń. A zatem jest perfekcyjnym pretekstem do pogłębionej rozmowy z dzieckiem lub z samym sobą. Gratuluję autorce!
To ważny temat, którego udało się nie zagadać ani nie zatopić w banale czy w patosie. „Signs of Silence” powinno jak najszybciej trafić do czytelników. (Grzegorz Kasdepke)
Jury Wydawnictwa Dwie Siostry w składzie:
Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas, Joanna Rzyska i Maciej Byliniak przyznało jedną nagrodę główną oraz dwa równorzędne wyróżnienia. Zwycięski projekt zostanie wydany nakładem Wydawnictwa.
NAGRODA GŁÓWNA:
„Signs of Silence”, Rasa Jančiauskaitė, Litwa
WYRÓŻNIENIA:
„Pupa and Beetle”, Ayane Mitsuoka, Japonia
„Zwyczajna mowa w regionalnych słowach”, Aleksandra Zaborska, Polska
Jury Wydawnictwa Dwie Siostry wybrało także 40 najciekawszych projektów, które wraz z pracami laureatów zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w maju 2017.
Wywiady z jurorami dotyczące nagrodzonych projektów oraz wrażeń z obrad jury, a także fotorelacja z obrad dostępne są na stronie: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze_2016/galeria_197/
Zdjęcia nagrodzonych prac do pobrania na stronie: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/dwiesiostry_files/File/WYNIKI_konkursu_JASNOWIDZE_2016_-_press_pack.rar
Strona internetowa konkursu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze_2016/
Wersja angielska: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/clairvoyants_2016/
Na wystawie prezentowanych jest ok. 50 prac konkursowych. Wystawie towarzyszy krótki film animowany pt. „Przepowiednia”.