Wystawa artystów malujących ustami i nogami

Są ludzie, którzy nie używają rąk podczas malowania, a malują. Malowanie jest dla nich normalnością, nawet wtedy, gdy stosują metody dość niekonwencjonalne. Nie jest istotne, że trzymają ołówek, czy pędzel w zaciśniętych ustach lub też w palcach stopy. Każdy z tych sposobów wymaga jedynie treningu, czasu i cierpliwości. Jedni używają rąk, drudzy ust, jeszcze inni nóg po to, by przenieść na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia, czy zaobserwowaną rzeczywistość.

Choć tworzone inaczej, ich prace wyglądają Nie Inaczej.

25 października 2019 r. w RZPWE Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu o godz. 13.00 odbędzie się wernisaż wystawy artystów malujących ustami i nogami.  Na wystawie zaprezentowane zostaną prace autorów: Jolanty Borek-Unikowskiej, Arkadiusza Cypriana, Jerzego Galosa, Joanny Gruszki, Moniki Kamińskiej, Mikołaja Kastelika, Stanisława Kmiecika, Krzysztofa Kosowskiego, Teresy Frys, Jadwigi Markur, Lucjana Matuły, Mariusza Mączki, Jerzego Omelczuka, Bartosza Ostałowskiego, Małgorzaty Pauspert, Piotra Pawłowskiego, Emilii Ratajczak, Agnieszki Sapińskiej, Moniki Sawejko, Walerego Siejtbatałowa, Jana Sporeka, Doroty Szachewicz, Katarzyny Warachim, Małgorzaty Waszkiewicz i Marioli Wower.

Podczas wernisażu odbędzie się prezentacja malowania i spotkanie z artystami.

Artyści związani są z Wydawnictwem AMUN w Raciborzu, które od 1956 roku zajmuje się publikacją reprodukcji obrazów  w postaci kart świątecznych i okolicznościowych kalendarzy poprzez direct mailing (bezpośrednia przesyłka pocztowa) do mieszkańców naszego kraju. W chwili, kiedy powstał Związek zrzeszających artystów malujących ustami i nogami, znany był slogan: „Nie prosimy o litość”. Jest on związany z miejscem niekonwencjonalnych artystów w dzisiejszej kulturze, a właściwie sztuce, której kształt współtworzą wraz z innymi artystami na przestrzeni dziesięcioleci. Stworzenie organizacji z niezwykłymi osobowościami i zarazem posiadającymi nieprzeciętne umiejętności i zdolności, umożliwiło wspieranie rozwoju artystycznego osób, które pomimo niepełnosprawności zapragnęły tworzyć trzymając pędzel w ustach bądź stopach.

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych do 20 grudnia 2019 roku w holu biblioteki na parterze.

Serdecznie zapraszamy!

AMUN PLAKAT

 

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry