Szczęściarz- Marta Dębowska

Szczęściarz, Marta Dębowska. – Warszawa: Wyd. Bis, 2022, s. 104.

 

okładka książki„Szczęściarz” to  jedna z tych magicznych książek, które uruchamiają lawinę emocji i współodczuwanie.Wzruszająca opowieść autorstwa Marty Dębowskiej o gałgankowym pajacyku mieszkającym w kwiaciarni, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Bis. Fabuła ma miejsce w grudniu w okolicach świąt. Niezwykły bohater marzy o szczęściu, które nie jest mu dane w kwiaciarni „Florian i Róża”. Po odejściu pani Róży pan Florian stał się nieszczęśliwy, a jego nastój wpływa na atmosferę w kwiaciarni. Pajacyk chciałby zamieszkać w domu pełnym radości i szczęścia, najlepiej takim z dziećmi, które by się z nim bawiły. Chciałby się jakoś znaleźć w sklepie z zabawkami naprzeciwko kwiaciarni i pewnego dnia udaje mu się z niej wymknąć. Zbliżają się święta, pojawia się coraz więcej dekoracji i ozdób. W końcu z pomocą pewnego gołębia pajacykowi udaje się dostać do sklepu z zabawkami, jednak nie czuje się tam szczęśliwy. Na swojej drodze poznaje też inne zwierzęta – mysz, psa i kota, które są mu życzliwe. Czy pajacykowi uda się w końcu odnaleźć szczęście i spotka dzieci? Czy marzenie pajacyka spełni się?

Po książka, którą śmiało można ocenić po okładce! Piękna okładka, piękne wnętrze! To jedna z najbardziej uroczych i ciepłych, zimowo świątecznych książek jakie mamy. Blask bije nie tylko od cudownych ilustracji, które cieszą oko, ale i od tekstu, który rozgrzewa serca w te zimne, grudniowe dni. Historia pajacyka jest niczym recepta na smutek i zwątpienie. To książka niosąca uśmiech, ciepło i nadzieję. Osadzona w zimowej scenerii, otulająca magicznymi ilustracjami, które idealnie oddają tę cudowną opowieść.

 

To książka, która wzruszy, rozczuli i rozbawi jednocześnie. To piękna pozycja na zimowe i świąteczne wieczory, którą można pokochać całym sercem.

 

Oprac. Justyna Jurasz

nadzieja, marzenie, smutek, przyjaźń, lęk, odwaga, szczęście