Świat ludzkich wartości – bajka ,,Kunkush”

Warsztaty czytelnicze z elementami biblioterapii, które miały miejsce 8 października w Pracowni Biblioterapii zostały oparte na bohaterze literatury faktu.

,,Kunkush”- to piękna historia o kocie , który musi uciekać przed wojną i traci ulubioną poduszkę, własną miskę, a co najgorsze, w trakcie podróży gubi rodzinę.

Rodzina Kunkusha uciekła z Mosulu, miasta w Iraku, gdzie od lat toczy się wojna. Zostali rozdzieleni w Grecji, gdy wystraszony kot uciekł z łodzi, którą podróżowali. Zaopiekowali się nim wolontariusze, pomagający przybywającym do Europy uchodźcom. Mimo że wydawało się to niemożliwe, postanowili odnaleźć jego rodzinę. Po wielu miesiącach poszukiwań wreszcie trafili na ich ślad w odległej Norwegii. w lutym 2016 roku Kunkush dołączył do swojej rodziny w ośrodku dla uchodźców. Nie udałoby się to, gdyby nie pomoc ludzi z całego świata – artykułów w gazetach, ogłoszeń w internecie i plakatów wywieszanych w setkach miejsc. Ta historia niesie nadzieję, ale każe pamiętać o tym, że dobro, podobnie jak zło, nigdy nie dzieje się samo. To od nas – ludzi – i naszych wyborów, zależy w jakim świecie będziemy żyli. Opowieść, przywraca wiarę w ludzi, w ich bezinteresowność. Kot, który zgubił dom jest świetnym przykładem na to, że nie należy zamiatać trudnych tematów pod dywan. Najważniejsze to rozmawiać o nich z najmłodszymi w umiejętny sposób i ze sporym wyczuciem. Nawet jeśli wydaje nam się to trudne, pamiętajmy, że dzieci wychowane na empatycznych, świadomych dorosłych, to mniej cierpienia i wojen w przyszłości.

Uczestnicy zajęć: uczniowie kl. I-III PSP w Grodźcu.