Słownik metod, technik i form pracy socjalnej

Sownik metod

Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. T. 4 / red. naukowa Anna Weissbrot-Koziarska, Iwona Dąbrowska-Jabłońska ; Uniwersytet Opolski. – Opole : Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, 2016. – 176 s. ; 24 cm.

Tom czwarty niniejszego slownika zawiera 54 hasła, ujmujące zarówno nowe zjawiska w rzeczywistości społeczno-wychowawczej (np. ageizm, streetworking), jak i te, które nie są już nowymi pojęciami w naukach społecznych. Zamieszczone definicje mieszczą się w trzech kategoriach działań jednostki i grup, łączących doświadczenia oraz refleksję opartą na aktualnej wiedzy z obszaru nauk społecznych i humanistycznych.

Pierwsza z tych kategorii obejmuje techniki i metodykę pracy, wykorzystując wiedzę z psychologii, pedagogiki i socjologii. Druga kategoria definicji obejmuje różne opisy działań terapeutycznych, koncentrując się przede wszystkim na konieczności posiadania określonych kompetencji osób z nich korzystających w relacjach z drugim człowiekiem. Trzecia kategoria definicji to pojęcia , które nie są nowe w naukach społecznych czy humanistycznych, jednak zostały one przedstawione w specyficzny sposób uwzględniający charakter publikacji.

Słownik adresowany jest do naukowców, studentów, metodyków i praktyków wielu dziedzin i dyscyplin naukowych, zajmujących się pracą socjalną, opiekuńczą i terapeutyczną.