Samobójstwo, samobójstwo nastolatka, próby samobójcze

W naszej kulturze wciąż niełatwo jest rozmawiać o samobójstwie, jego przyczynach i konsekwencjach. Samobójstwo w rodzinie to nie jest coś, o czym chciałoby się opowiadać głośno. Bliscy samobójcy latami zmagają się z całym spektrum emocji: złością, wstydem, strachem, żalem, poczuciem winy, apatią.Współczesna psychologia najczęściej widzi samobójstwo jako wyraz desperacji. Zapętlenia w depresji, formę ostatecznego wołania o pomoc. Jego przyczyny są złożone i inne dla każdego człowieka. Nie oznacza to jednak zmian w społecznym podejściu do tematu samobójstw. Nadal często jest tak, że na samobójców patrzy się jak na przegranych – tych, którzy się poddali. Faktem jest, że często po prostu nie rozumiemy przyczyn, które mogą prowadzić do samobójstwa, jak np. nieleczona depresja.

Niniejsze zestawienie stanowi część projektu wyspy realizowanego przez PTB.

 

Samobójstwo nastolatka, próby samobójcze

Beksińscy.Portret podwójny, Magdalena Grzebałkowska. -Kraków: Wyd. Znak, 2016, s.480 (wiek 15+)

Jak ziarenka piasku / Joanna Jagiełło. – Warszawa: Nasza Księgarnia, 2018, s. 313 [4] (wiek 15+)

Lotnisko w Monachium/ Greg Baxter. – Poznań: Wyd. czwarta strona, 2015, s. 318 ( wiek 15+)

Mogło być inaczej/ John Brooks, przekł. Julia Szajkowska. – Warszawa: Prószyński i S-ka, 2017, s. 272.

Przyjaciele na śmierć i życie,/Audrew Norris; przekł. Anna Klingofer-Szostakowska.- Piaseczno:  Wyd. Widnokrąg, 2021, s. 128 (wiek 12+)

Zatracenie/Osamu Dazai,; przekł. Henryk Lipszyc. – Lublin: Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik, 2022, Wyd. IV, s. 132  (wiek 15+)

 

 

Oprac. Justyna Jurasz

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content