IV Ogólnopolska Konferencja Biblioterapeutyczna, VI edycja opolska pt . ,,Biblioterapia w aktywizacji i integracji społecznej” odbyła się 5 i 6 listopada 2020. Organizatorami konferencji był Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu oraz Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne. W tym roku, w związku z pandemią, spotkanie miało miejsce on-line dzięki wykorzystaniu platformy Microstoft Teams. Głównym celem konferencji było omówienie roli biblioterapii w integrowaniu i aktywizowaniu osób wykluczonych poprzez pokazanie metod, narzędzi i środków biblioterapeutycznych koniecznych do pracy z czytelnikiem wykluczonym. Wykład inauguracyjny ,,Biblioterapia w procesie integracji i aktywizacji społecznej” wygłosiła dr Wanda Matras-Mastalerz – prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Następnie dr Joanna Ławicka – pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, prezes Fundacji ,,Prodeste”, omówiła zagadnienie pt. ,, Kiedy opowieść staje się ratunkiem. Znaczenie książek dla życia i doświadczenia osób autystycznych”. Zagadnienie ,,Wpływiu zajęć biblioterapeutycznych na zminimalizowanie zaburzeń emocjonalno-motywacyjnych i osobowości oraz na pokonanie trudności wychowawczych uczniów z dysleksją” rozwinęła dr Mirosława Wójtowicz – pedagog, nauczyciel, autorka publikacji pt. ,,Scenariusze zajęć biblioterapeutycznych nie tylko dla uczniów z dysleksją”. Zagadnienie Bohatera zaburzonego i zdrowia psychicznego bohaterów książek dla dzieci i młodzieży omówiła Katarzyna Ryrych, autorka książek dla młodzieży i dorosłych. Zaś dr Elżbieta Zubrzycka (psycholog, terapeuta, prezes GWP) w swoim wystąpieniu poruszyła problem Dezintegracji rodziny w wyniku rozwodu.Pierwszy dzień konferencyjny kończył wykład Bolesława Drochomireckiego na temat relacji rodzinnych w oparciu o film ,,Powrót Bena”. Pan Bolesław jako filmoznawca, krytyk filmowy, wieloletni koordynator programu ,,Nowe Horyzonty Edukacji Domowej” wprowadził merytorycznie uczestników konferencji do projekcji filmu on-line. Następnie uczestnicy konferencji po zalogowaniu się na platformę e-Kina Pod Baranami w Krakowie obejrzeli film pt. ,,Powrót Bena”.
Drugi dzień konferencyjny rozpoczął się od panelu dyskusyjnego na temat Siły dialogu i współczesnej przypowieści o synu marnotrawnym na podstawie filmu ,,Powrót Bena”. W loży eksperckiej zasiedli: dr Elżbieta Zubrzycka i Tomasz Ryrych – doktorant Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, literaturoznawca, badacz problematyki uzależnień, zwłaszcza w kwestii związanych biblio- i filmoterapią. Moderatorem rozmowy była Agnieszka Zientarska – dziennikarka, polonista, filmoznawca. Uczestnicy konferencji wzięli aktywny udział w dyskusji przedstawiając swój sposób interpretowania motywów wyróżnionych w filmie. Następnie Magdalena Kowalska-Cheffey z Cambridge omówiła programy biblioterapeutyczne realizowane z Wielkiej Brytanii. Przedstawiła zasady działania ,,Book on reception” i ,,Library at home” zwłaszcza w okresie pandemii i lockdownu. Pani Magdalena Kowalska-Cheffey jest bibliotekarką pracującą w bibliotekach publicznych Cambridgeshire w Wielkiej Brytanii oraz koordynatorem projektu Biblioteki Domowej w całym hrabstwie wschodniej Anglii. Blok warsztatowo metodyczny prowadziły: dr Mirosława Wójtowicz – o pracy z uczniem z dysleksją, Aleksandra Oszczęda – pedagog specjalny, muzykoterapeuta, członek zarządu Fundacji Prodeste – o skutecznym budowaniu wsparcia dla osób ze spektrum autyzmu i Katarzyna Ryrych – o tworzeniu warsztatów według schematu gestalt therapy.
W konferencji udział wzięło ponad 120 osób z miejscowości: Szczecin, Gdańsk, Białystok, Piła,Toruń, Bydgoszcz, Warszawa, Poznań,Wrocław, Kielce, Kraków, Piotrków Trybunalski, Leszno, Tarnów, Nowy Sącz, Gliwice, Bielsko-Biała, Rybnik, Częstochowa, Żory, Czechowice-Dziedzice, Kamienna Góra, Ostrowiec Świętokrzyski, Kamyk,Rożnów, Lubaczów, Michałowice, Wojcieszów, Cieszanów, Bystrzyca, Wodzisław Śląski, Zdzieszowice, Komprachcice, Kłobuck, Przyszowa, Chojnice, Sucha, Pyskowice, Brzeg, Oława, Kluczbork, Strzelce Opolskie, Prudnik, Świecie, Nysa, Kędzierzyn-Koźle, Opole i Cambridge z Wielkiej Brytanii.
Dziękujemy prelegentom za inspirujące wystąpienia i uczestnikom za aktywny udział w konferencji. Zapraszamy za rok, na kolejną edycję konferencji.