PYTANIA I ODPOWIEDZI

Szanowni Państwo!

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane naszym pracownikom pytania. Mając świadomość, że nie wszystkie, indywidualne problemy udało się w tej zakładce ująć, będziemy stale ją aktualizować, umieszczając wskazówki dotyczące zgłaszanych zapytań.


Z jakich zbiorów mogę skorzystać ?

Całą dobę dostępna jest internetowa czytelnia IBUK Libra – wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z dostępem do publikacji z różnych dziedzin. Obecnie mamy dla Państwa 2934 pełnotekstowych pozycji zgromadzonych w działach: pedagogika, psychologia, socjologia, nauki matematyczno-przyrodnicze, humanistyczne, ekonomiczne, informatyka, medycyna.


Chcę skorzystać z internetowej czytelni IBUK Libra. Jak mam to zrobić?

Prosimy o kontakt elektroniczny: OPOLE wypozyczalnia@pedagogiczna.pl. lub filiami biblioteki, których jesteście Państwo czytelnikami: BRZEG brzeg@pedagogiczna.pl, KĘDZIERZYN-KOŹLE kk@pedagogiczna.pl, KLUCZBORK kluczbork@pedagogiczna.pl, NYSA nysa@pedagogiczna.pl. Kody dostępu będą przesyłane drogą elektroniczną po podaniu imienia i nazwiska oraz numeru karty czytelnika.


Poszukuję materiałów do opracowania bibliografii załącznikowej referatu/pracy zaliczeniowej/pracy licencjackiej/pracy dyplomowej/pracy magisterskiej itp. Gdzie je mogę znaleźć?

Zachęcamy do skorzystania z zakładek BIBLIOGRAFICZNE CENTRUM INFORMACJI PEDAGOGICZNEJ, KATALOG oraz bazy bibliograficznej OMNIBUS. W przypadku trudności prosimy skontaktować się  z Wydziałem Informacji, Bibliografii i Udostępniania Zbiorów informacja@pedagogiczna.pl


Szukam pomocy w przygotowaniu literatury przedmiotu na temat:? Jak mam sobie poradzić?

Literaturę wyszukujemy w katalogu online. Należy otworzyć stronę internetową www.pedagogiczna.pl na której po lewej stronie znajdują się zakładki KATALOG, BAZA BIBLIOGRAFICZNA OMNIBUS. Wybierz jedną z nich np. KATALOG CENTRALNY i kliknij w jej nazwę. Do każdej bazy dołączona jest informacja o jej zawartości i jak z niej korzystać. Otworzy się główne okno systemu ALEPH. Górna ramka zawiera menu główne, a poniżej jest ramka, która stanowi obszar w którym pracujesz.

Przed przystąpieniem do wyszukiwania musisz dokładnie zdefiniować klucz swojego poszukiwania. Dzięki temu zostaną znalezione tylko te rekordy które pasują do zapytania. Jeżeli poszukujesz literatury na interesujący Cię temat korzystasz wówczas z indeksu słów kluczowych. Należy wpisać w zakładce PRZEGLĄDAJ słowo kluczowe które nazywa poszukiwane zagadnienie. Np. piszesz o dziecku, powinieneś uściślić temat. Może to być zagadnienie dotyczące dziecka niepełnosprawnego. Klikasz w zakładkę PRZEGLĄDAJ następnie w INDEKS SŁOWO KLUCZOWE, a do wyszukiwarki wpisujesz słowo dziecko. Kliknij DALEJ. Wyświetli się lista rekordów ułożona alfabetycznie zaczynająca się od słowa dziecka, z różnymi zagadnieniami dotyczącymi dziecka. Klikasz w słowo dziecko niepełnosprawne. Wyświetli się lista rekordów dotycząca tego zagadnienia. Na ekranie wyświetlonych rekordów znajduje się zakres informacji (np. autor, tytuł, rok wydania, ilość egzemplarzy). Otwierając konkretny rekord przez kliknięcie w liczbę przy opisie, otworzy się pełny opis rekordu. Każdemu rekordowi towarzyszy menu informujące o tym jakie czynności można wykonać z tym rekordem, tzn. zaznaczyć, zapisać itp. W razie problemów najlepiej skontaktować się z Wydziałem Informacji, Bibliografii i Udostępniania Zbiorów informacja@pedagogiczna.pl.


Czy mogę zamówić skany artykułów z czasopism? Na jakich zasadach?

Oferujemy Państwu skany artykułów znajdujących się w bazie OMNIBUS, w katalogu ALEPH Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu. Jednorazowo można złożyć zamówienie na skany maksymalnie 10 artykułów nieprzekraczających łącznie 50 stron. Zamówienie może złożyć każdy użytkownik na adres email: gromadzenie@pedagogiczna.pl , bez konieczności posiadania aktualnej karty bibliotecznej.

Po złożeniu zamówienia, na podany przez siebie adres e-mail, użytkownik otrzymuje informację zwrotną o koszcie usługi oraz dane konieczne do wykonania przelewu. Koszt wykonania skanu wynosi 0,70 zł za 1 stronę formatu A4. Wpłaty należy dokonać w ciągu 5 dni roboczych. Brak wpłaty skutkuje unieważnieniem zamówienia. Czas realizacji zamówienia wynosi 3 dni robocze, od momentu wpłynięcia należności na konto RZPWE. Każdorazowo o realizacji zamówienia, ze względów technicznych, decyduje pracownik.

Zamówienie jest realizowane w formie elektronicznej: na podany w formularzu adres e-mail zostaje wysłana wiadomość z linkiem do pliku w formacie PDF, JPG lub w wersji ZIP. Link jest aktywny przez 30 dni kalendarzowych.


Poszukuję materiałów do pracy online z uczniami. Gdzie je znajdę ? 

Zachęcamy do skorzystania z zakładek EDUKACJA DOMOWA https://pedagogiczna.pl/category/edukacja-domowa/ oraz E-NAUCZANIE https://rcre.opolskie.pl/2020/03/18/kuferek-e-zasobow-do-edukacji-i-pracy-zdalnej/.

PBW przygotowała dla Państwa pakiet materiałów i narzędzi przydatnych do zdalnego nauczania w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Znajdziecie tam Państwo wyselekcjonowane zasoby edukacyjne z których można korzystać lub czerpać pomysły. Wskazujemy najlepsze kanały komunikacyjne, narzędzia telekonferencyjne, platformy edukacyjne, propozycje wielu instytucji działających na rzecz środowiska oświatowego. Zgromadzone materiały adresowane są do nauczycieli, rodziców, uczniów i przedszkolaków.


Gdzie mogę zasięgnąć informacji dotyczących realizacji NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA ?

Informacji udziela Wydział Wspomagania Edukacji i Promocji Czytelnictwa. Pytania proszę kierować na adres mmatkowska@rzpwe.opolskie.pl


Gdzie mogę zasięgnąć informacji dotyczącej literatury biblioterapeutycznej?

Na stronie biblioteki znajduje się zakładka OPOLSKIE CENTRUM BIBLIOTERAPII. Znajdują się tam informacje dotyczące min. literatury biblioterapeutycznej: recenzje książek, propozycje tekstów, konsultacje on-line. Informacji udziela Wydział Wspomagania Edukacji i Promocji Czytelnictwa. Pytania proszę kierować na adres j.jurasz@pedagogiczna.pl


Muszę uzupełnić opis bibliograficzny publikacji do mojej pracy. Kto może mi pomóc?

Należy na stronie https://pedagogiczna.pl/  wejść do katalogu centralnego i zależności czy szukasz opisu bibliograficznego książki czy artykułu w czasopiśmie, taką należy otworzyć bazę. Następnie wybierasz opcję PRZEGLĄDAJ – wybierasz indeks do przeglądania i wpisujesz w pole wyszukiwania pierwsze słowo lub początek pierwszego słowa tytułu, nazwiska autora, słowa kluczowego. Naciskasz przycisk DALEJ. Wyświetli się lista uporządkowanych alfabetycznie tytułów, nazwisk itd. Przy każdym haśle w indeksie wyświetli się liczba rekordów związanych z tym wyszukiwanym słowem. Następnie przeglądasz te rekordy.

Np. szukasz opisu bibliograficznego książki – wybierasz indeks tytułów, a do wyszukiwarki wpisujesz pierwsze słowo szukanego tytułu. Otworzy się lista tytułów zaczynających się od wpisanego słowa. Poszukujesz książki autorstwa – otwierasz indeks autora i wpisujesz poszukiwane nazwisko. Otworzy się lista zaczynająca się od nazwiska. Klikasz w nazwisko – otworzy się lista książek poszukiwanego autora. Następnie otwierając konkretny rekord otrzymasz pełny opis rekordu.

W podobny sposób wyszukujesz potrzebnych informacji w BAZIE BIBLIOGRAFICZNEJ „OMNIBUS” http://katalog.pedagogiczna.pl/F?func=find-b-0&local_base=BIBLIOGR .W przypadku problemów najlepiej skontaktować się z Wydziałem Informacji, Bibliografii i Udostępniania Zbiorów informacja@pedagogiczna.pl.

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content