Przedszkolne ABC jest czasopismem, które stawia sobie za cel promowanie aktualnej wiedzy psychologiczno-pedagogicznej i przykładów dobrej praktyki dotyczących wspierania rozwoju dzieci od urodzenia do rozpoczęcia przez nie nauki w szkole.
Powstało w 2015 r. Jest to miesięcznik, magazyn dla wychowawców i rodziców. W ciągu roku ukazuje się 11 numerów, z miesięczną przerwą w wakacje. Redaktorem naczelnym jest Małgorzata Narożnik.
Przedszkolne ABC to jedyne na polskim rynku wydawniczym czasopismo, którego przedmiotem zainteresowań jest wychowanie i edukacja dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym.
Magazyn zawiera następujące stałe działy :
O rozwoju i wychowaniu ex cathedra. W dziale tym zamieszczane są artykuły o charakterze ogólnym, pozwalające lepiej zrozumieć dziecko, prawidłowości jego rozwoju oraz mechanizmy procesu wychowania.
Wychowawca z pasją. W tym dziale ukazują się materiały przedstawiające rozwiązania praktyczne dotyczące m.innymi poznawania świata przez dziecko, tworzenia jego systemu wartości, rozwijania aktywności artystycznej i ruchowej oraz przygotowania do nauki w szkole.
W części Zabawa na 102 czytelnicy znajdą inspiracje do podejmowania przez dzieci różnych aktywności i przedstawiania przez nie świata (zagadki, wiersze, opowiadania, teatrzyki).
Z rodziną i w rodzinie. W tym dziale publikowane są artykuły dla rodziców (rady psychologów, logopedów, lekarzy i pedagogów).
Czasopismo kończą działy Prezentacje. Opinie. Wydarzenia oraz Na półce z książkami, w których przedstawiane są wartościowe, godne polecenia nowinki oświatowe i wydawnicze.
Przedszkolne ABC adresowane jest do szerokiego grona odbiorców : nauczycieli przedszkoli, opiekunów grup żłobkowych, rodziców oraz studentów i pracowników naukowych wyższych uczelni. Czasopismo powstało przede wszystkim z myślą o nauczycielach z pasją, którzy znajdą w nim między innymi : scenariusze zabaw i zajęć, gotowe materiały do zajęć, teskty inscenizacji i wierszy, pomysły na współpracę z rodzicami.
Przedwakacyjny 6 numer Przedszkolnego ABC poświęcony jest emocjom u dzieci.
Emocje odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Jeśli przedszkolaki nauczą się, jak sobie z nimi radzić, to w przyszłości powinny lepiej odnajdywać się w trudnych sytuacjach, w których się znajdą.
Uwadze Czytelników warto polecić artykuł na temat inteligencji emocjonalnej oraz wiersz Małychłopczyk, które skłaniają do refleksji nad planową edukacją dziecka zarówno w rodzinie, jak i w przedszkolu.
Ciepłe czerwcowe dni zachęcają do wycieczek, spacerów i zabaw w ogrodzie. Autorzy proponują ciekawe sposoby spędzania czasu na powietrzu. Wśród nich znalazł się tekst Dominiki Borgieł (o Beskidach – miejscu, które naszym zdaniem warto odwiedzić podczas wakacyjnych wędrówek) oraz artykuł nauczycieli z Przedszkola nr 352 w Warszawie (o terenowej grze miejskiej).
Istotną rolę w kształtowaniu odporności emocjonalnej odgrywają gry i zabawy dydaktyczne. W numerze zamieszczono kilka propozycji tych atrakcyjnych form rozrywki. Jak co roku we wrześniu progi przedszkola przekroczy wiele trzylatków. Niniejszy numer „Przedszkolnego ABC” zawiera także informacje o procesie ich adaptacji do nowego środowiska, które mogą pomóc zarówno dzieciom, ich rodzicom, jak i nauczycielom.