Prywatność w Internecie : postawy i zachowania dotyczące ujawniania danych prywatnych w mediach społecznych / Łukasz Kołodziejczyk. – Warszawa : Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2014.
W ostatnich latach, zarówno w mediach, jak i w dyskursie naukowym, zagadnienie prywatności w Sieci pojawia się ze wzrastającą częstotliwością. Osoby, które aktywnie korzystają z różnych narzędzi w Internecie, pozostawiają po sobie ślady, pozwalające na odtworzenie ich aktywności na przestrzeni wielu miesięcy, zainteresowań, poglądów. Za pomocą wyszukiwarki internetowej można odnaleźć takie informacje, jak imię i nazwisko, fotografie, ukończone szkoły, adres zamieszkania czy numer telefonu komórkowego.
Ze względu na bardzo szeroki zakres problemu prywatności w Internecie, autor pracy ograniczył tematykę publikacji do środowiska mediów społecznych, czyli serwisów społecznościowych, a także stron internetowych umożliwiających dzielenie się treściami. Teoretyczna część książki obejmuje wyjaśnienie istotnych zagadnień związanych z prywatnością w tego rodzaju serwisach.
Na pracę składa się pięć rozdziałów : Prywatność i prawo do prywatności (rozdz. 1) ; Prywatność online (rozdz. 2) ; Ochrona prywatności w Internecie (rozdz. 3) ; Przegląd badań (rozdz. 4) Badanie postaw dotyczących prywatności użytkowników mediów społecznych (rozdz. 5).
W ostatniej – piątej części pracy, Łukasz Kołodziejczyk zaprezentował wyniki badań własnych przeprowadzonych wśród studentów kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Do badań wykorzystano metodę pogłębionych wywiadów z listą poszukiwanych informacji. Niniejsze badania wykazały, że zachowanie prywatności w komunikacji internetowej jest dla badanych ważne. Jednak większość z nich świadomie rezygnuje z dużej jej części. Zwykle starają się oni równocześnie unikać udostępniania takich danych o sobie, które mogłyby doprowadzić do poważnych naruszeń ich prywatności.