Projekt – LOGOSFERA – „Myśląc ojczyzna…”

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (…)
Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem.”              

                                                                                                                          Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”

 

Z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Regionalny Zespól Placówek Wsparcia Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Kluczborku zaprasza dzieci i młodzież kluczborskich szkół do uczczenia tej wspaniałej rocznicy poprzez współudział w projekcie.

 

Projekt ma na celu kształtowanie postawy szacunku do kultury i tradycji polskiej, symboliki narodowej, postaci wielkich Polaków, świąt państwowych i rocznic ;  wykorzystanie twórczego potencjału uczniów ; rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury narodowej ; umożliwia kreatywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturowych i politycznych.

Przygotowuje młode pokolenie do pełnienia ról prospołecznych, promuje aktywne postawy obywatelskie i kształtuje więzi z krajem ojczystym oraz tworzy sytuacje wyzwalające emocjonalny związek z krajem ojczystym przez uczestnictwo uroczystościach.

 

Projekt składa się z trzech modułów, każdy skierowany jest dla innego poziomu edukacyjnego.

 

I moduł projektu skierowany jest do uczniów kl. I – IV, zakłada przygotowanie 100 kartek formatu A6 z życzeniami dla Polski.

II moduł projektu skierowany jest do uczniów kl. V-VIII, zakłada przygotowanie 100 krótkich wypowiedzi na kartce A5 nt. Czym jest dla mnie Ojczyzna? lub Czym jest dla mnie patriotyzm?

III moduł projektu skierowany jest do młodzieży szkół średnich, jego założeniem jest wykonanie 100 plansz formatu A3, na których może znaleźć się: cytat z literatury polskiej; znana postać; reprodukcja obrazu, dzieła sztuki; fotografia przedstawiająca życie codzienne, przyrodę, społeczeństwo, wydarzenie historyczne itp. Przy każdym artefakcie należy podać tytuł i źródło skąd pochodzi. (Przykłady:)

 

Wierzby polskie

(http://kolumber.pl/photos/show/73979)

 

„Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie,
Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie,
Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie”.

Zygmunt Krasiński, Tęsknota [W:] Dzieła literackie, Warszawa 1973, PIW, s. 120.

 

Prace podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem oraz nazwą placówki należy złożyć do 19 października 2018 r. w siedzibie RZPWE PBW Filii w Kluczborku przy ul. K. Miarki 2, II p.

Przygotowane prace zostaną wyeksponowane w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Kluczborku przy ul. K. Miarki 2.

Uroczyste otwarcie ekspozycji z udziałem uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości planowane jest na 7 listopada 2018 r.

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry