Profesor Stanisław Srokowski o Wołyniu i Kresach w kluczborskiej Filii RZPWE PBW

16 lipca 2019 r. w RZPWE PBW Filii w Kluczborku miał miejsce wykład pt. „Wielkość i dramat Polskich Kresów” wygłoszony przez profesora Stanisława Srokowskiego, pisarza, poetę, prozaika, dramaturga, krytyka literackiego, tłumacza, nauczyciela akademickiego i publicystę, autora m.in. zbioru opowiadań pt. „Nienawiść”, który stał się kanwą filmu Wojciecha Smarzowskiego o Wołyniu. Prelegent w swoim wykładzie wprowadził słuchaczy w kontekst historyczny wydarzeń na Wołyniu, sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także przedstawił założenia narodowościowej polityki ukraińskiej oraz planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej, zaprezentował Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym.

Prelekcji towarzyszyła wystawa udostępniona przez Delegaturę IPN w Opolu pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, na której pokazano dokumentację masowych mordów na Polakach mieszkających na Wołyniu oraz na terenach Małopolski Wschodniej.

Na wydarzeniu gościliśmy pana dr Andrzeja Drogonia Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz pana dr Bartosza Kuświka Naczelnika Delegatury IPN w Opolu. Promotorką wystawy była pani Renata Wojciechowska – pracownik Delegatury IPN w Opolu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.