Fundacja im. Zbigniewa Herberta po raz drugi zaincjowała akcję społeczną „Podaruj wiersz”. W ten sposób chciała przypomnieć wszystkim, że „poezja jest darem”, a podarowanie komuś wiersza może wzmocnić relacje międzyludzkie, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie.
Inspiracją dla akcji były listy-wiersze, które Zbigniew Herbert pisał do przyjaciół, ważnych dla niego osób i artystów, obdarowując ich autografami swych utworów. Udział w inicjatywie polegał na przepisaniu odręcznie wybranego wiersza i podarowaniu go wybranej osobie.
– Poezja jest darem. Otrzymujemy ten dar, ale możemy też nim się dzielić. Warto to robić. Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to również intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni – mówi prof. Paweł Próchniak, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta i pomysłodawca akcji.
Inicjatywa trwała do 30 października 2020 roku. RZPWE PBW w Opolu wzięła udział w akcji angażując uczniów-wolontariuszy z PSP Nr 3 w Grodkowie i LO w Grodkowie do ,,Podarowania wiersza…”. Grupa młodych osób przepisywała wiersze Zbigniewa Herberta i zostawiała je w wybranych miejscach miasta Grodków. Były to: Dom Opieki Społecznej, przychodnia San-Med, OKIR i parki miejskie. Ze względu na pandemię częściowo akcja miała charakter on-line. Cyfrowe dyptyki zostały wysłane elektronicznie. W sumie w akcji udział wzięło 12 wolontariuszy, przepisano 50 wierszy. Ten gest gest ofiarowania słów poezji był gestem na wskroś ludzkim, formą życzliwej współobecności, tak bardzo potrzebnej dzisiaj, kiedy wielu z nas żyje w poczuciu niepewności i zagrożenia z powodu trwającej pandemii konronawirusa.
Partnerem akcji „Podaruj wiersz” była Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio. Akcję wspierał ogólnopolski portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a Polski Komitet ds. UNESCO objął ją swoim honorowym patronatem. W promocję idei ofiarowywania wierszy włączyli się ludzie kultury.
Więcej o samej akcji: https://teatrnn.pl/podaruj-wiersz/przepisujacy-2020/
http://teatrnn.pl/podaruj-wiersz