Opolskie Koło PTB

Przy Pracowni Biblioterapii OCE w Opolu  od 13 marca 2018 r. działa Opolskie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutyczne zrzeszające nauczycieli, psychologów, pedagogów, bibliotekarzy oraz miłośników terapii książką.

Celem Koła jest:

  1. Promowanie biblioterapii jako skutecznej metody pracy wychowawczo-pedagogicznej.
  2. Inicjowanie działań o charakterze  biblioterapeutycznym.
  3. Rozwój i popularyzacja biblioterapii w społecznościach lokalnych.
  4. Projektowanie i prowadzenie warsztatów, szkoleń z wykorzystaniem metod i technik biblioterapii i arteterapii.
  5. Dążenie do konsolidacji środowisk zainteresowanych biblioterapią.
  6. Tworzenie bibliografii książek i czasopism dostosowanych w swojej formie i treści do pracy z osobami
    z niepełnosprawnością ( z problemami zdrowotnymi, społecznymi itp.) oraz dostosowanych do ich percepcji,
  7. Wspieranie wszelkich inicjatyw mających na celu tworzenie bibliotek w różnych placówkach i środowiskach.
  8. Rozbudzanie aktywności zawodowej oraz kształtowanie i upowszechnianie nowoczesnej myśli biblioterapeutycznej.
  9. Biblioterapeutyczne przygotowanie bibliotekarzy.
  10. Rozwój i popularyzacja metod i technik biblioterapii i arteterapii.
  11. Popularyzacja książki i rozwój czytelnictwa.
  12. Rozpowszechnianie wydawnictw literackich i czasopism, materiałów filmowych, muzycznych i multimedialnych.
  13. Zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych społeczeństwa.
  14. Upowszechnianie wiedzy, kultury i sztuki.

Skład zarządu Opolskiego Koła PTB (od 1 września 2024 r. )

Przewodnicząca Justyna Jurasz – absolwentka wydziału polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Opolskim i   studiów podyplomowych kierunku Rachunkowość na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od 19 lat pracuje jako nauczyciel bibliotekarz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu. Zajmuje się prowadzeniem szeregu różnorodnych działań związanych z promocją czytelnictwa, popularyzacją biblioterapii, zasobów, usług i oferty biblioteki w środowisku lokalnym i ponadlokalnym. Jako opiekun jedynej w województwie opolskim Pracowni biblioterapii prowadzi cykliczne zajęcia czytelnicze wykorzystując elementy biblioterapii, arteterapii, muzykoterapii, dramy stosowanej, Teatru Ilustracji Kamishibai, pedagogiki zabawy oraz technik relaksacyjnych dla różnych grup odbiorców: przedszkoli, wszystkich typów szkół, a także seniorów.Prowadzi również zajęcia  z literatury współczesnej, młodzieżowej i biblioterapii dla studentów na studiach podyplomowych z bibliotekoznawstwa w WSB we Wrocławiu oraz WSZiA w Opolu.

Sekretarz Małgorzata Kutkiewicz – nauczyciel bibliotekarz w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 im. Przyjaźni Narodów Świata w Opolu. Ukończyła etnologię (licencjat) na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, Kulturoznawstwo (studia magisterskie) oraz Edukację Kreatywną z medialną (licencjat) na Uniwersytecie Opolskim, studia podyplomowe na kierunku Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu, studia podyplomowe z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu i studia podyplomowe na kierunku Ilustracja i komiks z elementami concept art na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wiedzę nieustannie doskonali poprzez udział w różnych kursach i szkoleniach. Swoje zainteresowania skupia głównie na książce obrazkowej, ilustracjach oraz biblioterapii połączonej z różnymi formami arteterapii. Często podczas zajęć wykorzystuje Teatrzyk Kamishibai, muzykę oraz różne formy ekspresji plastycznej.

Skarbnik Adriana Jarosz– pedagog, bibliotekarz, regionalista. Członkini Związku Literatów Polskich (od 2019 prezes oddziału Opole). Należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego oraz Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu. Honorowa Członkini Janowskiego Klubu Literackiego. Autorka książek poetyckich, a także tekstów prozatorskich oraz krytycznoliterackich. Współautorka kilkudziesięciu antologii i almanachów wydanych w kraju i zagranicą. Jej teksty tłumaczono m.in. na serbski, hiszpański, czeski, angielski, grecki i ukraiński. Uczestniczka festiwali literackich w Polsce, Czechach i Słowacji. Organizatorka i współorganizatorka licznych spotkań i wydarzeń poetyckich o charakterze regionalnym i krajowym. Laureatka licznych konkursów poetyckich. Jurorka kilku ogólnopolskich turniejów literackich. Otrzymała m.in. Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, Laur Ziemi Strzeleckiej za działalność kulturalną oraz Oznakę Honorową ZLP za zasługi dla Związku Literatów Polskich. Autorka tomików poetyckich: „Rozdrożami”, „Niebo pachnące sianem”, „Modlitwy malowane trzciną” oraz współautorka albumu fotograficzno-poetyckiego „Rogalik”. Utwory A. Jarosz ukazały się w wielu antologiach, almanachach (również poza granicami Polski). Teksty poetki publikowano m.in. w „Gazecie Kulturalnej”, „LiryDramie”, czasopiśmie serbskim „Домети”, „Pisarzach.pl”, „Szufladzie.net” oraz w literaturze pedagogicznej i prasie lokalnej. Nominowana do nagrody „Perła Roku 2014” powiatu strzeleckiego oraz do „Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w roku 2017”.

———————–

Członkowie Towarzystwa mają niepowtarzalną okazję spotykania się w gronie osób zainteresowanych problematyką terapeutycznej funkcji literatury, korzystania z wiedzy autorytetów w tej dziedzinie, wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań, by potem wdrożyć je w swojej pracy biblioterapeutycznej. Spotkania członków Opolskiego Koło odbywają się raz na kwartał, mają charakter informacyjno-warsztatowy.  Minimum raz w roku odbywa się Walne Zebranie (stacjonarne) wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w siedzibie głównej towarzystwa we Wrocławiu przy ul. Rynek 58,  podczas którego omawiane są najnowsze kierunki rozwoju biblioterapii w Polsce, działalność popularyzatorska towarzystwa, przykłady dobrych praktyk i dyskusja nad najnowszą literaturą biblioterapeutyczną.  Spotkanie prowadzi Justyna Jurasz – prezes PTB- nauczyciel bibliotekarz OCE PBW w Opolu.

Adres siedziby Opolskiego Koła PTB 

Pracownia Biblioterapii OCE

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu

ul. Kościuszki 14, 45-062 Opole

j.jurasz@pedagogiczna.pl

tel. 793-212-115

Kontakt przez media społecznościowe – Facebook

Opolskie Koło PTB

Pracownia Biblioterapii OCE PBW w Opolu

 

Adres strony www Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego: http://www.biblioterapiatow.pl/

 

 

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content