Obronić królową – Barbara Kosmowska

Obronić królową, Barbara Kosmowska, Warszawa: Nasza Księgarnia, 2017,  s. 240.

„Obronić królową” – to historia Grety, gimnazjalistki o zielonych oczach i rudnych włosach. Dziewczyna mieszka w Warszawie z matką, która w pewnym momencie swego życia nie może dalej opiekować się córką. Nastolatka więc musi opuścić swoich znajomych, swój świat, wszystko co zna i wyjechać do małego miasteczka, w którym mieszka jej ojciec z obecną żoną i ich córeczką – Lilką. Greta obawia się tego, jak odnajdzie się w nowym miejscu, jak zareagują na nią macocha Anna i rezolutna siostra Lila.  W Wilmowie poznaje wiele osób. Od pierwszych dni  pobytu Greta zaprzyjaźnia się  ze swoją nową siostrzyczką. Wysłuchuje jej wesołych wierszy, a także doradza w “sprawach sercowych” małej. W miasteczku poznaje też Igora – miłego i naprawdę dobrego chłopaka, koszykarza, z którym od początku świetnie się dogaduje. Jednak Milena, piękna, inteligentna koleżanka, niby dziewczyna Igora walczy o niego jak lwica.
Do tej całej mieszanki osobowości dochodzi chorująca na raka, nowa w klasie Weronika (czy na pewno taka biedna na jaką wygląda?), a także oschła dla Grety z niewiadomych powodów sąsiadka. Poznamy również wesołą niczym mała dziewczynka, mamę Igora – Brygidę Kornel oraz całą, zróżnicowaną klasę IIa.

Greta nie wiedzie łatwego życia. Zdaje sobie sprawę z tego, ze “każdy jest kowalem własnego losu”, więc realizuje plan lepszego bytu. Ma wiele (za wiele) jak na nastolatkę do udźwignięcia, pomimo wszystkich przykrych zdarzeń zawsze stara się wyjść z godnością, choć czasami jest ciężko.

“Obronić królową” to  książka, która przynosi wiele refleksji dotyczących relacji, przyjaźni, nastawienia do życia, ,,dobrych” tajemnic, empatii, moralności, wartości. W drugoplanowym tle akcji książki pokazane są błędy życiowe dorosłych (pijaństwo, zdrady, rodzic w więzieniu) z którymi muszą zmagać się bohaterowie – dzieci. Wstyd, upokorzenie, kłamstwo, obłuda, dwulicowość, chciwość – te cechy, które widzą w swoich opiekunach- rodzicach bohaterowie książki. W jaki sposób radzą sobie z problemami dorosłych, które też ich dotykają?  Autorka realistycznie przedstawia różne wzorce zachowań, odbioru rzeczywistości i kształtowania osobowości. Ukazuje samotność, lęk, strach z powodu braku bezpieczeństwa i zachwiania fundamentów wartości i moralności.  Wstydzą się  błędów rodziców, ukrywają je w tajemnicy  nie dzielą się swoimi odczuciami  z innymi, a nieraz próbują pokazać swoją siłę czy wręcz idealność. Tłumacząc sobie postępowania rodziców, często dochodzą do fałszywych wniosków i prawd o świecie.

Książka Barbary Kosmowskiej przedstawia prawdziwą rzeczywistość współczesnej młodzieży, ukazując ich problemy egzystencjalne i kształtujące osobowość w świecie nie zawsze idealnym. Autorka ujmuje w ciekawej historii relacje międzyludzkie: rówieśnicze, rodzicielskie, sąsiedzkie, zasady przyjaźni i oddania w  miłości. Polecam ją szczerze każdej osobie w nastoletnim wieku, a także dorosłym- opiekunom.  Uczy szerszego spojrzenia na świat.

Książka Barbary Kosmowskiej została wyróżniona  w IV Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

 

relacje rówieśnicze, wartości, przyjaźń, mądrość życiowa, pijaństwo, zdrada, problem: rodzic w więzieniu

 

Oprac. Justyna Jurasz
Źródło okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4468967/obronic-krolowa