Zapraszamy naszych czytelników i użytkowników biblioteki do wspólnej zabawy czytelniczej online w ramach VII Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2021 pt. ,,Czytanie wzmacnia”, która odbywa się z 9 na 10 października 2021 r. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
Hasłem tegorocznej edycji jest ,,Czytanie wzmacnia” wiedzę, zdrowie, wyobraźnię, pozytywne emocje, sens życia, relacje. Niech one będą ścieżkami, którymi podążymy, by dać wzmacniać się czytaniu! Zapraszamy do zabawy wirtualnej – gry ,,Czytanie wzmacnia”, obejrzenia filmu i udział w spotkaniu śpiewaczo-lirycznym 9 października 2021 o godz. 19.00 (realacja na żywo – Facebook Noc bibliotek).
- Gra online ,,Czytanie wzmacnia”
Gra stworzona przez nas dla wszystkich bibliotek biorących udział w akcji. Na uczestników i uczestniczki czekają 24 zadania podzielone na cztery ścieżki dotyczące tego, jak czytanie wzmacnia zdrowie, wiedzę, relacje i wyobraźnię.
Gra zostanie uruchomiona oficjalnie w dniu akcji, 9.10.2021. o godz. 16:00.
- Film,,Operacja: człowiek w czerni”, Norwegia 2018, reż. Grethe Bøe-Waal.
To kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2″.
Uwaga! Dostęp do gry i filmu przekazywany jest drogą mailową: j.jurasz@pedagogiczna.pl.
Linki aktywne są do 12 października 2021 r. (do wtorku)
Zachęcamy do wzięcia udziału online w uroczystym otwarciu akcji przez organizatorów Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie 9 października 2021 o godz. 19.00 ( Facebook) podczas którego odczytany zostanie wiersz przez poetkę Joannę Mueller pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz” oraz odbędzie się spotkanie śpiewacze prowadzone przez Adama Struga.
Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. W latach 2017 – 2019 prowadził audycję „Muzyczna podróż po Polsce” w radiowej Jedynce. Od 2019 do 2021 był gospodarzem czwartkowych edycji magazynu „Źródła” w radiowej Dwójce. Od 2020 roku prowadzi autorski program „Owszem Mazowsze” w TVP3 Warszawa. Podczas Nocy Bibliotek zaprezentuje swoje piosenki do wierszy poetów międzywojnia: Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i Stanisława Balińskiego. Utwory skonstruowane są tak, by uczestnicy wydarzenia mogli je śpiewać wspólnie z autorem. „Jest to w dużej mierze muzyka do tańca, uprasza się więc publiczność, by się nie powstrzymywała” – zaprasza artysta. Strugowi towarzyszyć będą instrumentaliści: Kazimierz Nitkiewicz (trąbka), Tomek Stawiecki (klarnet), Hipolit Woźniak (kontrabas) i Mateusz Kowalski (bęben).
facebook.com/nocbibliotek/videos/1501750846836894/
Serdecznie zapraszamy!