NOC Bibliotek 2021- Czytanie wzmacnia

Zapraszamy naszych czytelników i użytkowników biblioteki do wspólnej zabawy czytelniczej online w ramach VII Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2021 pt. ,,Czytanie wzmacnia”, która odbywa się z 9 na 10 października 2021 r. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja, która  w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Hasłem tegorocznej edycji jest ,,Czytanie wzmacnia” wiedzę, zdrowie, wyobraźnię, pozytywne emocje, sens życia, relacje. Niech one będą ścieżkami, którymi podążymy, by dać wzmacniać się czytaniu! Zapraszamy do zabawy wirtualnejgry ,,Czytanie wzmacnia”, obejrzenia filmu i udział  w spotkaniu śpiewaczo-lirycznym  9 października 2021 o godz. 19.00 (realacja na żywo – Facebook  Noc bibliotek).

  • Gra online ,,Czytanie wzmacnia”

Gra stworzona przez nas dla wszystkich bibliotek biorących udział w akcji. Na uczestników i uczestniczki czekają 24 zadania podzielone na cztery ścieżki dotyczące tego, jak czytanie wzmacnia zdrowie, wiedzę, relacje i wyobraźnię.
Gra zostanie uruchomiona oficjalnie w dniu akcji, 9.10.2021. o godz. 16:00.

  • Film,,Operacja: człowiek w czerni”, Norwegia 2018, reż. Grethe Bøe-Waal.

To kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2″.

Uwaga! Dostęp do gry i filmu przekazywany jest drogą mailową: j.jurasz@pedagogiczna.pl.

Linki aktywne są do 12 października 2021 r. (do wtorku)

Zachęcamy do wzięcia udziału online w uroczystym otwarciu akcji przez organizatorów Centrum Edukacji Obywatelskiej  w Warszawie 9 października 2021 o godz. 19.00  ( Facebook) podczas którego odczytany zostanie wiersz  przez poetkę Joannę Mueller pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz” oraz odbędzie się spotkanie śpiewacze prowadzone przez Adama Struga.

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca  zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. W latach 2017 – 2019 prowadził audycję „Muzyczna podróż po Polsce” w radiowej Jedynce. Od 2019 do 2021 był gospodarzem czwartkowych edycji magazynu „Źródła” w radiowej Dwójce. Od 2020 roku prowadzi autorski program „Owszem Mazowsze” w TVP3 Warszawa. Podczas Nocy Bibliotek  zaprezentuje swoje piosenki do wierszy poetów międzywojnia: Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i Stanisława Balińskiego. Utwory skonstruowane są tak, by uczestnicy wydarzenia mogli je śpiewać wspólnie z autorem. „Jest to w dużej mierze muzyka do tańca, uprasza się więc publiczność, by się nie powstrzymywała” – zaprasza artysta. Strugowi towarzyszyć będą instrumentaliści: Kazimierz Nitkiewicz (trąbka), Tomek Stawiecki (klarnet), Hipolit Woźniak (kontrabas) i Mateusz Kowalski (bęben).

facebook.com/nocbibliotek/videos/1501750846836894/

Serdecznie zapraszamy!

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry Skip to content