Znikodem i zgadka lęku, Artur Gębka. – Gdańsk: GWP, 2021, s. 100.
„Znikodem i zagadka lęku” Artura Gębki, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. LĘK, jest emocją znaną nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Dziecięce smutki i zmartwienia są często bagatelizowane i ignorowane bądź wyśmiane, np. „taki duży a boi się spać przy zgaszonym świetle” albo „boi się iść sam do sklepu” itp. Nie jesteśmy świadomi tego, że to my właśnie możemy być źródłem lękliwych zachowań swoich pociech (nadopiekuńczość, rygorystyczne wymagania czy brak czasu na wspólne rozmowy czy zabawy). Nie jesteśmy świadomi, ile lęków jest w nas samych, że w domu pełnym obaw i sztywności z nich wynikających, dziecko nie może prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Okazuje się jednak, że swoje lęki można polubić i zaakceptować zamiast przed nimi uciekać. W jaki sposób? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poznając historię Znikodema, jego rodziny i sąsiadki. Wszyscy oni doświadczają lęku i na różne sposoby sobie z nim radzą.
Artur Gębka wykorzystuje w swojej książce model terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Ukazuje całkowicie inne spojrzenie na lęk i sposoby radzenia sobie z nim. Zazwyczaj człowiek skupia się na uciekaniu przed lękiem, omijaniu sytuacji, w których może się on pojawić. Jednak im bardziej chcemy się go pozbyć, tym mocniej go odczuwamy. I tak właśnie jest z bohaterem książki Znikodemem, któremu lęk towarzyszy wszędzie: w domu, szkole na ulicy a nawet w myślach. Rezygnuje nawet z występu w szkolnym przedstawieniu, na którym bardzo mu zależało, bo… LĘK zwyciężył.
Książka „Znikodem i zagadka lęku” pomoże dzieciom (a pewnie i dorosłym) nie tylko oswoić i zrozumieć poczynania lęku, ale również polubić i zaakceptować trudności, przed którymi wcześniej uciekały bądź unikały. Bardzo cennym dodatkiem do opowieści o Znikodemie jest część „Do rodziców”, w której Autor proponuje ciekawe „eksperymenty” i ćwiczenia mające na celu naukę rozpoznawania i akceptacji lęku. Namawia też rodziców, aby opowiedzieli swoim pociechom o sytuacjach, w których odczuwają lęk i jak sobie z nim radzą.
Jako biblioterapeuta polecam tę książkę do rozmów z dziećmi o tym czego się boją, co je niepokoi, przeraża, czego nie mogą w sobie zaakceptować. Inspiracje płynące z lektury na pewno sprawią, że te spotkania i rozmowy będą kreatywne i przyniosą dzieciom wiele satysfakcji i korzyści. Dzięki tej książce dziecko zrozumie czym jest lęk i kiedy się pojawia, przekona się , że lęku nie należy się bać, odkryje swoje mocne strony w radzeniu sobie z lękiem, osiągnie spokój i stanie się bardziej radosne. A przede wszystkim zaprzyjaźnią się ze swoimi lękami i będą umiały z nimi współpracować.
lęk, strach, niepokój
Źródło okładki: www.gwp.pl
Oprac. Justyna Jurasz