Znikodem i zgadka lęku, Artur Gębka. – Gdańsk: GWP, 2021, s. 100.

Artur Gębka wykorzystuje w swojej książce model terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Ukazuje całkowicie inne spojrzenie na lęk i sposoby radzenia sobie z nim. Zazwyczaj człowiek skupia się na uciekaniu przed lękiem, omijaniu sytuacji, w których może się on pojawić. Jednak im bardziej chcemy się go pozbyć, tym mocniej go odczuwamy. I tak właśnie jest z bohaterem książki Znikodemem, któremu lęk towarzyszy wszędzie: w domu, szkole na ulicy a nawet w myślach. Rezygnuje nawet z występu w szkolnym przedstawieniu, na którym bardzo mu zależało, bo… LĘK zwyciężył.
Książka „Znikodem i zagadka lęku” pomoże dzieciom (a pewnie i dorosłym) nie tylko oswoić i zrozumieć poczynania lęku, ale również polubić i zaakceptować trudności, przed którymi wcześniej uciekały bądź unikały. Bardzo cennym dodatkiem do opowieści o Znikodemie jest część „Do rodziców”, w której Autor proponuje ciekawe „eksperymenty” i ćwiczenia mające na celu naukę rozpoznawania i akceptacji lęku. Namawia też rodziców, aby opowiedzieli swoim pociechom o sytuacjach, w których odczuwają lęk i jak sobie z nim radzą.
Jako biblioterapeuta polecam tę książkę do rozmów z dziećmi o tym czego się boją, co je niepokoi, przeraża, czego nie mogą w sobie zaakceptować. Inspiracje płynące z lektury na pewno sprawią, że te spotkania i rozmowy będą kreatywne i przyniosą dzieciom wiele satysfakcji i korzyści. Dzięki tej książce dziecko zrozumie czym jest lęk i kiedy się pojawia, przekona się , że lęku nie należy się bać, odkryje swoje mocne strony w radzeniu sobie z lękiem, osiągnie spokój i stanie się bardziej radosne. A przede wszystkim zaprzyjaźnią się ze swoimi lękami i będą umiały z nimi współpracować.
lęk, strach, niepokój
Źródło okładki: www.gwp.pl
Oprac. Justyna Jurasz