Niezbędnik mojego głosu. O odzyskaniu wrażliwości na siebie i swój głos, Magdalena Lemberger, Adam Czapla, il. Lilia Serafin, wyd. Ścieżki Mocy, 2024, s. 364.
To nie jest książka o śpiewaniu, ale o tym jak używać swojego głosu, by śpiewanie czy po prostu komunikacja z innymi były dla nas łatwe, przyjemne i wspierające. Mówi o głosie od podszewki: o jego narodzinach i dojrzewaniu. Po przeczytaniu Niezbędnika przyszło mi na myśl, że Głos jest jak dziecko, o które musimy dbać i go pielęgnować inaczej odbieramy mu możliwość ekspresji i wyrażania siebie. Książka pokazuje jak zaprzyjaźnić się ze swoim głosem i jak patrzeć na siebie poprzez swój głos. Aby nawiązać relacje ze swoim głosem, musimy zacząć od ponownego nawiązania kontaktu ze swoim ciałem – od dostrzegania jego potrzeb i emocji, od reagowania na te potrzeby i komunikowania swoich myśli. Kiedy jesteśmy odcięci od siebie, ciało staje się napięte, brak w nim przestrzeni na ruch, oddech, wibracje, na „życie”. To sprawia, że głos, który jest pochodną oddechu, nie ma skąd brać początku, nie ma możliwości zaistnienia w sposób prawdziwie naturalny i piękny, nie ma przestrzeni by wibrować w ciele i nabierać rozpędu. Blokowanie głosu to blokowanie oddechu, które jest jednoznaczne z odcinaniem się od ciała, z brakiem poczucia się bezpiecznie, jak u siebie. Każdy z nas jest piękny i niepowtarzalny, tak samo jak nasz głos, tylko że dzięki akceptacji siebie dźwięki popłyną w nas i poprzez nas w sposób lekki i żywy. Powrót do ciała to przywrócenie głosowi prawa do wyrażania się, do śpiewu, do komunikowania swoich potrzeb. Kontakt z oddechem to również swoboda wyrażania swoich myśli, negowania rzeczy na które nie mamy zgody oraz większa asertywność. Autorzy książki postarali się zabrać czytelnika w piękną opowieść pisząc językiem który otula, przynosi nadzieję, daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Piękne myśli o głosie i oddechu zebrane w jednym miejscu.
Książka składa się z 21 rozdziałów: Podróż – głos jako przewodnik w drodze ku sobie, 2. Mój głos opowiada o mnie, 3. Ciało – mój dom, 4. Zależności – wszystko we mnie i wokół mnie wpływa na mnie, 5. Świadomość – jestem prawdziwie tam, gdzie moje myśl i uczucia są razem, 6. Postawa – gdzie się fizycznie zaczynam i gdzie kończę, 7. Przepony-dzielą i łącza jednocześnie, 8. Oddech fizjologiczny – podstawa życia, głosu i połączeń we mnie, 9. Energia oddechu, 10. Krtań – królowa głosu, 11. Aparat mowy – bliski sąsiad krtani, 12. Legato – o połączeniu i płynności zmian, 13. Fałsz – wewnętrzne niedostrojenie, 14, Czujące ciało – emocje mają głos, 15. Intencja – osobisty sens doświadczenia, 16. Zabrać głos – powiedzieć o siebie na głos, 17. Co mnie porusza – kopiowanie czy inspiracja, 18. Repertuar – utwory skrojone na miarę, 19. Scena – o występowaniu bez występowania, 20. Praktyka i rozwój głosu – realne, fizyczne i duchowe spotkanie ze sobą, 21. Prawo do głosu – kto daje ci prawo do życia „na głos”.
,,Niezbędnik mojego głosu” to bilet w jedną stronę, której celem jest spotkanie prawdziwej wersji siebie, bez przekłamań, fałszu i sztuczności. Ta książka jest dla każdego, kto poprzez doświadczanie szuka przestrzeni…na siebie. Warto wiedzieć jednak, że ta książka nie jest podręcznikiem ani poradnikiem, a raczej jakby przypominaczem – uświadamiaczem.
Magda Sekuła-Lemberger to specjalistka z 18-letnim doświadczeniem w pracy nad głosem, oddechem i ciałem. W swoim Studio Oddechu i Głosu w Krakowie prowadzi warsztaty, szkolenia i rehabilitację głosu, przyjmując holistyczne podejście, które łączy techniki oddechowe, psychoterapię Gestalt, somatic healing, automasaż i osteopatię. Jest autorką wielu inicjatyw wspierających autentyczny rozwój głosu, takich jak Letnie Warsztaty Wokalne oraz wykłady i programy online. Od lat współpracuje także z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu jako trenerka finalistów konkursu. Magda inspiruje, aby głos postrzegać jako psychosomatyczny instrument, w którym emocje, ciało i świadomość są równie istotne co technika. Jest terapeutką i rehabilitantką głosu według metody Physiological Voice Training dr. Huberta Noè, a jej motto brzmi: „Człowiek, szukając głosu, szuka siebie”.
Adam Czapla to doświadczony trener głosu, który pracował z tysiącami osób – od amatorów po znanych artystów, takich jak Roksana Węgiel, Viki Gabor, Sara James czy Blanka. Obecnie współpracuje m.in. z dr. Hubertem Noè, austriackim specjalistą od głosu. Adam podchodzi do głosu holistycznie, angażując logopedię, osteopatię, psychologię i akustykę. Jego głos można usłyszeć w utworach, takich jak Zaskakuj mnie Marcina Sójki oraz Forever and a Night Viki Gabor. Pracował także przy licznych edycjach The Voice Kids i The Voice Senior, a także Eurowizji Junior i dorosłej Eurowizji. Obecnie Adam prowadzi szkolenia, warsztaty oraz treningi indywidualne, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z każdym, kto pragnie odnaleźć swój własny głos.