Niewidzialny, Eloy Moreno, tł. Barbara Bardadyn. – Wyd.Finebooks, 2021, s. 336 (wiek 12+)
„Niewidzialny” to książka, która porusza bardzo trudny temat,jakim jest odrzucenie, braku akceptacji, przemoc wśród rówieśników, codzienny niepokój i strach, które wiążą się z dorastaniem. Przedstawiona historia jest opowiedziana oczami nastolatka– przez to staje się ona jeszcze bardziej bolesna i poruszająca. To książka-przestroga. Idealna nie tylko dla dzieci czy młodzieży, ale również dla rodziców, nauczycieli, pedagogów itd.
Niby tak prosta, a jednak magiczna, z pięknym przesłaniem, które aż emanuje z tej książki. Niezwykle mądra, napisana w interesujący sposób, zakrawając wręcz o poetycki styl pisania. Bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Zdominowanym przez hejt, nienawiść, wszechobecne zło. Niosąca promyk nadziei na lepsze jutro. Na zmiany. Na wzajemną życzliwość i sympatię. Na czynienie dobra. Piękna. Zmuszająca do refleksji historia, którą zachwyci się nie tylko dziecko. Gorąco polecam jako pozytywny element terapii, wprowadzenia zmian w życiu lub po prostu jako książka-nadzieja w okresie dorastania.
To książka bardzo nasycona emocjami, wstrząsająca. Książka, która mogłaby być opowieścią każdego z nas, bo czy choć raz nie doznaliśmy takiego uczucia bycia niewidzialnym, niezauważonym, lekceważonym przez innych? Miałeś w głowie myśli, że nie ma osoby, dla której jesteś ważny, a Twoja obecność jest całkowicie niepotrzebna?
,,Kłopot w tym, że nie nauczyłem się dobrze kontrolować tej mocy: czasem, kiedy akurat miałem największą ochotę stać się niewidzialny, widziało mnie najwięcej osób, natomiast kiedy chciałem, żeby wszyscy mnie widzieli, to mojemu ciału zachciało się zniknąć.”
Książka ,,Niewidzialny” opowiada historię nastolatka prześladowanego w szkole. A wszystko zaczyna się od tego, że podczas sprawdzianu z matematyki uczeń nie chce zamienić się z innym uczniem na sprawdziany. Ten pierwszy już rozwiązał wszystkie zadania, zrobił to sporo przed czasem. Ten drugi nie umie tego zrobić i chce się zamienić, bo jest spore zagrożenie, że rodzice z powodu kolejnej złej oceny nałożą na niego szlaban, a przecież, skoro jest jeszcze sporo czasu, to ten pierwszy zdąży zadania rozwiązać ponownie. Ten, który mówi „nie” jest dobrym uczniem, nauka nie sprawia mu problemów, ma wypróbowanych przyjaciół, kolegów, nauczyciele go cenią. Niestety ten, któremu odmawia, do odmawiania czegokolwiek nie jest przyzwyczajony. I od tego wszystko się zaczyna.
Bardzo krótkie rozdziały pokazują nam, jak przemoc zmienia całkowicie życie chłopaka, jak odizolowuje go od bliskich, jak reagują inni uczniowie i nauczyciele, jak silna jest przyjaźń i jak silny jest strach. I jak pewne zachowania mają drugie dno.
Potwory to nie tylko ci, którzy stosują bezpośrednią przemoc. Potwory to także ci, którzy patrzą, a nie widzą, którzy przemoc stosowaną wobec innych traktują jako rozrywkę, którzy w takich sytuacjach wyciągają telefon, którzy cieszą się, że „to” przytrafia się komuś innemu.
To kolejna książka o której warto rozmawiać, zwłaszcza w szkole, na warsztatach biblioterapeutycznych, zajęciach wychowawczych.
Hiszpański bestseller, który zyskał maksymalne noty tysięcy czytelników.3 listopada 2022 roku do sprzedaży w Hiszpanii trafiła specjalna złota wersja książki. Nakład 5000 egzemplarzy był ograniczony. Zamierzeniem wydawcy i pisarza E. Moreno było przewrotnie spowodować, by „Niewidzialny” został dostrzeżony, miał bowiem złotą okładkę.