Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

2 września 2022 r. na kluczborskim Rynku odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorem wydarzenia były Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku i Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Kluczborku. Podczas tegorocznej odsłony czytane były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Po przywitaniu przez Zuzannę Gruszczyńską, instruktora z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku, został odczytany List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz krótkie wprowadzenie do „Ballad i romansów” przez Ewę Dolatę-Makuch, kierownika Filii Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kluczborku.

W spotkaniu udział wzięli zaproszeni Goście: I Zastępca Burmistrza Roman Kamiński, który odczytał balladę „Romantyczność”, Starosta Powiatu Kluczborskiego Mirosław Birecki, który zaprezentował balladę „Pierwiosnek”, następnie wystąpił Dyrektor Zakładu Karnego w Kluczborku mjr Tomasz Iwaniuk odczytując wiersz „Świteź”. W dalszej kolejności, utwór „Do przyjaciół”, odczytała Dyrektor Muzeum im. Jana Dzierżona  Izabella Gomułkiewicz, następnie reprezentująca Spółdzielnię Mieszkaniową „Przyszłość” Sylwia Socha-Polak zaprezentowała balladę „Rybka”. Ponadto wystąpili mieszkańcy Stobrawskiego Centrum Seniora, Panie Alicja Dudzik i Bożena Staszel prezentując „Kurhanek Maryli” oraz „Tukaj albo Próby przyjaźni”. Kolejne ballady, „Pani Twardowska” oraz „Lilije” zostały wyrecytowane przez pracowników MiGBP – Dominikę Nazarkiewicz oraz Beatę Wietechę-Gwozdecką. „Świteziankę” odczytał Pan Michał Szachnowski, „To lubię” oraz „Dudarza” odczytały uczennice z kl. II E z ZSO im. A. Mickiewicza w Kluczborku – Julia Urbańska oraz Ewa Gryglewicz. Z podziałem na role oraz z pantomimą wystąpili w szerszej grupie uczniowie z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku przedstawiając balladę „Powrót taty” oraz „Rękawiczkę”. Tym samym zebrana publiczność mogła wysłuchać komplet 14 utworów z tego cyklu.

Dziękujemy wszystkim czytającym oraz publiczności za udział w tej ważnej akcji promującej literaturę polską i zapraszamy za rok.

Podziękowania za pomoc w organizacji akcji kierujemy do: Centrum Kultury w Kluczborku, Miejskiego Zarządu Obiektów Komunalnych, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Stanu Cywilnego.