Międzynarodowy Dzień Fact-checkingu – zajęcia edukacyjne w bibliotece

3 kwietnia 2023 r. w Filii PBW w Kluczborku odbyły się zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, zorganizowane z okazji  Międzynarodowego Dnia Fact-checkingu, czyli Dnia Weryfikacji Faktów. Święto to, ustanowione z inicjatywy dziennikarzy i fact-checkerów, obchodzone jest od 2017 r. 2 kwietnia, czyli po święcie dezinformacji (1 kwietnia – prima aprilis).

Gościem naszego spotkania był dziennikarz Nowej Trybuny Opolskiej oraz wydawca portalu internetowego NTO.pl Pan Mirosław Dragon, który w swoim wystąpieniu pt. „Fake newsy, fact-checking w mediach” przybliżył młodzieży zagadnienia obiegu i przekazywaniu informacji w mediach, w szczególności w mediach społecznościowych oraz ich odbioru przez użytkowników.

W drugiej części spotkania Kierownik Filii PBW w Kluczborku Ewa Dolata-Makuch przeprowadziła warsztat pt. Media, nadawcy i odbiorcy informacji – jak nie dać się fake newsom?, w którym pokazała jak badacze mediów odbierają i analizują informacje pojawiające się w mediach i jakie zalecenia i propozycje mają dla odbiorców, aby świadomie korzystali z informacji i umieli rozpoznawać fake newsy.

Zajęcia uświadomiły zebranym, że żyjemy w epoce rewolucji cyfrowej i w epoce post prawdy, gdzie fakty, poznanie rzeczywistości i jej opis mają drugorzędną rolę wobec interpretacji, gdzie głównym środkiem perswazji jest odniesienie się do emocji, argumentów anegdotycznych, które skutecznie wpływają na opinie publiczną, zasiewają wątpliwości, kreują potrzeby czy też ośmieszają.

Ważne było również uświadomienie konieczności ciągłego doskonalenia, kształcenia kompetencji czytelniczych, informacyjnych i medialnych.

Bardzo serdecznie raz jeszcze DZIĘKUJEMY Panu Mirosławowi Dragonowi za przyjęcie naszego zaproszenia i ciekawą, aktywizującą prelekcję.

Dziękujemy również uczestnikom zajęć: kl. III E z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku z Panią Anną Aniszewską oraz kl. I TG z Zespołu Szkół Nr 1
im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kluczborku z Panią Danutą Wolarczyk
oraz z Panem Januszem Pawliszynem.

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.