Literatura

Na czas zamknięcia szkół wskazujemy uczniom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych, darmowych audiobooków, ebooków oraz spotkań autorskich i audycji radiowych o literaturze dostępnych online (kliknij w obrazek poniżej).

Literatura online

DARMOWE AUDIOBOOKI

  • Audiobooki dla Dzieci: (https://www.elfibajka.pl/), (www.audio-bajki.pl), (https://bajki-zasypianki.pl/bajki-do-sluchania/)– strony z bezpłatnymi audiobookami dla dzieci, wybrane bajki, opowiadania do słuchania online na telefonie, laptopie, tablecie; bez konieczności logowania i zakładania konta;
  • Audioteka– tysiące audiobooków, audioseriali i podcastów- 14 dni darmowego użytkowania.
  • Elfi- Audiobooki dla dzieci
  • Spotify– darmowa rejestracja, mnóstwo audiobooków i podcastów.
  • Storytel-audiobooki i ebooki, 30 dniowy okres próbny,należy pamiętać o ewentualnym dezaktywowaniu abonamentu.
  • Bajki czytane w ramach akcji „Cała polska czyta dzieciom”
  • Bajki do słuchania – bajki do słuchania MP3 dla dzieci.
  • Bajkowisko:
    – bezpłatne bajki do słuchania dla dzieci;
    – wymaga logowania lub można wysłuchać niektórych nagrań na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg/featured
  • Czytanie na drugie śniadanie:
    – bajki czytane przez znane postaci krakowskiej kultury;
    – od poniedziałku do piątku o 9:30.
  • Czytanie przed spaniem – to pełen ciepła cykl, w którym znakomicie aktorzy i znani dziennikarze – czytają dzieciom – widzom TVP ABC bajki na dobranoc, codziennie o godz. 19.50
  • ,,Banialuka.Lektury do matury” – cykl czytanych opowiadań  Brunona Schulza przez aktorów Teatru Lalki Banialuka w Bielsku-Białej. Program realizowany przy współpracy z Wydział Humanistyczno-Społeczny ATH, Akademia Techniczna-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Słowo wstępu: prof. ATH dr hab. Marek Bernacki – dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH w Bielsku-Białej, literaturoznawca i miłoszolog.
  • kubus.pl – darmowe 70 audiobooków dla młodszych i starszych dzieci
  • Literacka kwarantanna: darmowe audiobooki, możliwość zostania lektorem, a także wybrania utworu, który ma zostać nagrany.
  • ,,Pinokio” do słuchania na Youtube: codziennie o 19.00 premiera nowego odcinka, w tej chwili 14 rozdziałów.
  • Zaczytani  codziennie o godz. 19.00 bajki na żywo, relacja na instagramie@ zaczytani.

SŁUCHOWISKA 

DARMOWE EBOOKI

SPOTKANIA AUTORSKIE

UL z książkami: https://www.facebook.com/unia.literacka/

  •  cykl spotkań ze znanymi pisarzami organizowany przez Unię Literacką, czytanie przez twórców fragmentów swoich powieści, rozmowa z widzami;– 16.03-14.04, godz. 18:00;– autorzy: Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Dehnel, Urszula Zajączkowska, Michał Rusinek, Ziemowit Szczerek, Sylwia Chutnik, Mikołaj Grynberg, Bianka Rolando, Iwona Chmielewska,Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Grażyna Plebanek, Radek Wyśniewski, Grzegorz Kasdepke, Olga Tokarczuk, Justyna Czechowska, Marta Guzowska, Joanna Olech, Wojciech Chmielarz, Inga Iwasiów, Ewa Winnicka, Cezary Łazewicz, Julia Fiedorczuk, Stefan Chwin, Joanna Mueller,Roksana Jędrzejewska, Joanna Bator,Stanisław Łubieński, Jakub Szamałek, Krystyna Lars, Krystyna Tubylewicz,Anna Dziewit-Meller, Joanna Fabicka, Daniel Odija, Justyna Sobolewska, Kornelia Filipowicz, Klementyna Suchanow, Miłosz Biedrzyński, Jakub Żulczyk, Jacek Galiński, Magdalena Parys, Piotr Stankiewicz, Agata Tuszyńska, Elżbieta Pałasz, Marta Guśniowska, Dorota Masłowska.
  • godz. 18.00- wieczorynki literackie dla dzieci.
  • ,,Pszczółki książkowe”– weekendowe  literackie spotkania dla dzieci.  Dobranocki literackie prowadziły: Justyna Czechowska, Marta Guzowska, Joanna Olech, a w najbliższą sobotę  i niedzielę spotkanie z Ewą Karwan-Jastrzębska i Barbarą Gawryluk.

Opowieści w czasach zarazy – wirtualne spotkania z pisarkami i pisarzami, opowiadającymi o literaturze i swojej pracy, od poniedziałku do piątku o 19:00 na FB Agencji Autorskiej „Opowieści” (https://www.facebook.com/agencjaopowiesci/)

Spotkanie Autorskie: https://www.facebook.com/smakksiazki/ – spotkanie z Robertem Małeckim.

 

BIBLIOTEKI CYFROWE W POLSCE

BIBLIOTEKI CYFROWE NA ŚWIECIE- oprac. B. Morawiec

AUDYCJE RADIOWE

Czytam bo lubię – felietony Magdy Mikołajczuk o książkach (które zostają w głowie i w sercu, o książkach nowych i dawnych, poważnych i zabawnych) dla dzieci i dorosłych, Polskie Radio Program I, wtorki między 15.15 a 17.00.
Czytelnia – audycja literacka Małgorzaty Szymankiewicz, Polskie Radio Program II, poniedziałki i soboty o godz. 12.30
Czarnoksiężnik – audycja literacka Mateusza Matyszkowicza, Polskie Radio Program III.
Historie jak z książki – audycja literacka Marka Stremeckiego o książkach historycznych, a w niej m.in. kalendarium historyczne, nowości książkowe, Polskie Radio Program III.
Książka do słuchania – proza polska i światowa w mistrzowskich interpretacjach. Polskie Radio Program II, od poniedziałku do piątku o godz. 19.00.
Przodownicy lektury –  felietony, zapowiedzi, rozmowy z autorami. Nowości i bestsellery. Audycja Mariusza Cieślika, Polskie Radio Program III.
Przypadki słowa – poezja polska i obca. Polskie Radio Program II, od poniedziałku do piątku od 22.55 do 23.00.
To się czyta – o nowościach wydawniczych z literatury polskiej i obcej. Od poniedziałku do piątku, przed południem, Polskie Radio Program II.

 

 

Oprac. Justyna Jurasz   
Wydz. Wspomagania Edukacji i Promocji CzytelnictwaPBW w Opolu