Kultura a zdrowie

Kultura a zdrowie

Monografia zespołu psychologów z Zakładu Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Uniwersytetu Śląskiego, zajmujących się naukowo psychologią zdrowia z różnych perspektyw, przedstawia zagadnienia związane z rozumieniem zdrowia i choroby w dzisiejszym świecie, podejmowaniem zachowań pro- i antyzdrowotnych oraz radzeniem sobie z chorobą. Punktem odniesienia rozważań jest specyfika mentalności współczesnego człowieka.

Analizy oparte na doniesieniach z badań i refleksji teoretycznej z zakresu socjologii, psychologii i nauk medycznych, jak również obserwacji codzienności, ukazujące wiedzę o mechanizmach zachowań prozdrowotnych, jak i potencjalnie szkodliwych dla zdrowia, mogą stać się znaczącym wkładem w projektowanie efektywnych działań profilaktycznych i promujących zdrowie.

W poszczególnych rozdziałach omówiono : definicję pojęcia i funkcji mentalności na tle pięciu filarów współczesnej kultury ; rozumienie zdrowia we współczesnym świecie ; zdrowie w relacji do innych wartości i celów życiowych ; percepcję choroby i funkcjonowanie w roli chorego ; ból (także społeczny) i radzenie sobie z nim w kontekście współczesnej mentalności ; zachowania związane ze zdrowiem ; źródła wiedzy o zdrowiu i chorobie, z jakich czerpie współczesny człowiek.

Publikacja zainteresuje z pewnością psychologów zdrowia, socjologów, lekarzy oraz osoby związane z szeroko rozumianą ochroną zdrowia. Będzie również interesującą lekturą dla wszystkich, którzy próbują sobie radzić z wyzwaniami współczesnego świata, w tym z własnym zdrowiem.