Jak ziarenka piasku – Joanna Jagiełło

Jak ziarenka piasku,  Joanna Jagiełło. – Warszawa: Nasza Księgarnia, 2018, s. 313 [4] (wiek 15+).

Książka o nastolatkach. Jest  dojrzałą opowieścią, szybką do przeczytania i nie tak łatwą do zapomnienia. Polecana dla każdego rodzica, może być także  nazwana uświadamiająco- pouczająca must have dla każdego nastolatka.

Filmuję wszystko. Wiem, że nie zdążą. Uśmiecham się. Bo chcę, żeby taką mnie zapamiętali. Uśmiecham się, bo czuję ulgę. Niedługo to wszystko się skończy.

Anna i Nina były jak dwie krople wody. Albo dwa ziarnka piasku. Identyczne. Papużki nierozłączki, które wiedziały o sobie wszystko.

Kiedy  Nina popełnia samobójstwo, nagrywając je i przy tym tworząc zeń relację na żywo na portalu społecznościowym, Annie umiera świat. Pogrążona w rozpaczy, zaskoczeniu i zagubieniu, nie może pogodzić się z jednym pytaniem – dlaczego? Dlaczego ona nic nie zauważyła? Czemu Nina nic nie powiedziała, jej – przyjaciółce? Czemu tuż przed zabiciem się, zamalowała swoją twarz na kształt Pierrota?

Pytania retoryczne, poczucie winy, żałoba, choć przedstawione bardzo wyraziście, dosadnie i przejmująco, nie są jedynym wątkiem wciągającej historii. Życie po straconej przyjaźni, walka o powrót do normalności i upór w spełnianiu swych marzeń, to wydawać by się mogło główny wątek powieści, lecz w drugiej części  opowieści odnajdziemy też ukryty głęboko wstrząs. Gdy Anna powoli dochodzi już do siebie, dobrze znosząc przewrotność losu, który rzucił ją w to samo środowisko, w którym Nina spędzała ostatnie miesiące swego życia, czytelnika czeka szok. Nastoletnia naiwność i spragnienie bliskości z drugim człowiekiem po utraconej przyjaźni, okazuje się być prawdziwą pułapką, będące realnym zagrożeniem naszej obecnej rzeczywistości.

Samobójstwo to tylko jedna z dróg na wyjście z kłopotów. Choć czasem wydaje się być jedyną i ostateczną, zważywszy na rozmiar konsekwencji, jakie nanosi na nasze barki czyhająca, przyczajona pod maską niewinności, współczesna brutalna rzeczywistość. Dobra lektura o wykorzystywaniu seksualnym, nastoletniej wrażliwości i walce o życie po śmierci… kogoś bliskiego.

 

Książka porusza problemy: samotności, relacji córka-matka, przemocy seksualanej, żałoby, straty, inicjacji seksualnej, pierwszej miłości, przemocy w rodzinie, miłości, poczucia winy, wrażliwości nastolatka.

 

Oprac. Justyna Jurasz

Źródło okładki: www.lubimyczytac.pl