Fotorelacja z konferencji „Biblioterapia w edukacji włączającej”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji Biblioterapia w edukacji włączającej zorganizowanej 30 marca 2022 r. przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Opolu, w ramach realizowanego przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji projektu pn. Szkolenia i doradztwo dla opolskiej kadry edukacji włączającej  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.

Naszymi prelegentami byli dr Iwona Konopnicka i dr Małgorzata Ganczarska z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego oraz Joanna Baran, nauczyciel-bibliotekarz z  kluczborskiej filii PBW w Opolu, przewodnicząca Wrocławskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

  • Pani dr Małgorzata Ganczarska – Instytut Nauk Pedagogicznych, Uniwersytet Opolski, wprowadziła nas w świat wizualizacji i zaprezentowała technikę „cudownego biurka”, drogi, jaką można podążać, aby radzić sobie ze negatywnym stresem i sprawić by codzienne, monotonne czynności związane z uczeniem się stały się dla dzieci i młodzieży radością ze zdobywania różnych kompetencji. Warsztaty pt.: Projektowanie tekstów wizualizacyjnych stosownie do potrzeb uczniów w edukacji włączającej ukazały możliwości zastosowania wizualizacji tekstów w pracy nauczyciela.
  • Pani dr Iwona Konopnicka – Instytut Nauk Pedagogicznych, Uniwersytet Opolski, przedstawiła przykłady zastosowania biblioterapii w obszarze edukacji inkluzyjnej, a następnie poprzez warsztaty: Za górami, za lasami jest takie miejsce, gdzie razem się spotkamy. Baśnio i bajkoterapia w edukacji włączającej wprowadziła uczestników w świat baśni i bajkoterapii.
  • Pani Joanna Baran – RZPWE Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu Filia w Kluczborku, ukazała znaczenie biblioterapii jako formy pracy profilaktyczno-rozwojowej w edukacji włączającej. Podczas warsztatów Ty i Ja jesteśmy ważni, czyli podróż terapeutyczna, która wzmacnia zaprezentowała metody pracy w zakresie rozwijania poczucia własnej wartości w oparciu o książkę pt. „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku” autorstwa Kobi Yamady i Gabrielli Barouch.

Wszystkim naszym Gościom serdecznie dziękujemy za udział w konferencji.
Dziękujemy zespołowi projektu za współpracę w organizacji tego wydarzenia: pani Renacie Laskowskiej, kierownikowi projektu oraz Wojciechowi Błaszczykowi i Marcinowi Weiss z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.