Edukacja domowa – materiały dla uczniów i rodziców

Nauka on-line. Oto strony i serwisy, które mogą być pomocne w zorganizowaniu edukacji w domu:

Baza wiedzy fundacji Adamed SmartUp – wideo i nie tylko – popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki (ok.112 filmów).

edukator.pl– największy zbiór aplikacji, narzędzi, symulatorów, modeli, lektur, atlasów biologicznych, filmów, prezentacji z matematyki, chemii, historii, geografii, fizyki, biologii, języka polskiego.

Eduelo nowoczesne narzędzie edukacyjne.

E-podreczniki – podręczniki dla szkół podstawowych, średnich i zawodowych,e-materiały do kształcenia ogólnego, e-materiały dla przedmiotów zawodowych.

Crazy Nauka – największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znaleźć można wiele artykułów na różne naukowe tematy.

Grarantanna – strona opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, quizy, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. www.grarantanna.pl

Uniwersytet Dzieci – kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.

Pisupisu – serwis zawierający gry edukacyjne dla dzieci; podzielony na różne szczeble edukacji przedszkolnej i szkolnej, zachęcające do nauki poprzez zabawę. Dla najmłodszych przygotowano: naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, naukę literek oraz trening umysłu.

Sieciaki – edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat w ramach projektu prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie; filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne.

Zamiast kserówki– blog redagowany jest przez osoby grupy SuperbelfrzyMini, uczy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bank pomysłów ciekawych lekcji, zabaw dydaktycznych.

Zdobywcy wiedzy – 10 000 interakcji: ćwiczenia, zadania, gry i quizy edukacyjne z języka polskiego, matematyki, przyrody, języka angielskiego.

NAUKA MATEMATYKI

 • Archipelag matematyki – całkowite przeciwieństwo tego, co powszechnie kojarzy się z nauką przedmiotów ścisłych. Autorzy projektu postanowili wyprowadzić królową nauk z kategorii przedmiotów abstrakcyjnych, trudnych, a często wręcz spędzających sen z powiek, tak uczniom, jak i rodzicom. Jest to gra, która w prosty i przystępny sposób wyjaśnia twierdzenia matematyczne. Gracze – pojedynczy uczniowie lub całe klasy – wędrują po sześciu wyspach tytułowego Archipelagu, dedykowanych różnym działom matematyki, wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę. Pokonują przeszkody i poszukują miejsc, w których ukryte są interaktywne zadania lub multimedialne prezentacje, a podczas swoich wędrówek rywalizują ze sobą zdobywając punkty, szukając wskazówek i budując strategiczną pozycję w grze.
 • howgh.pl matematyka dla uczniów szkół średnich.
 • Khan Academy – krótkie filmy wyjaśniające poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Rozwiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea.
 • Matemaks strona oferująca bogatą pomoc w nauce matematyki. Na stronie znajdziesz opracowania zagadnień z wielu dziedzin matematyki.
 • Matematyka w podstawówce filmiki, gry,ciekawostki, sprawdziany.
 • Matika -zadania z matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
 • Matmag.pl-zbiór filmików i kursów instruktażowych do nauki matematyki.
 • Matzoo – matematyka, szkoła podstawowa
 • Pi-Stacja – tu również znajdziecie krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.
 • Szalone liczby-ułatwia przygotowanie się do sprawdzianów, ale i egzaminów wewnętrznych.
 • Tomasz Gwiazda– kanał na youtube dotyczący matematyki.

NAUKA CHEMII

 • Pan Belfer – wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne z podstawą programową (ok. 102 filmów).

NAUKA HISTORII

 • Ale historia– ok.236 filmów na kanale YouTube.
 • Ciekawe historiehistoria XX wieku, dokument, reportaże, wywiady, debaty na YouTube (ok.52 filmów).
 • Historia 5 minut – krótkie filmy o historii (ok. 66 filmów).
 • Historia dla dzieci i młodzieży książki, filmy, gry,grupa na Facebooku.
 • Historia na szybko – historia animowana na kanale YouTube (ok.95 filmów).
 • Muzeum Historii Polski – zasoby cyfrowe.
 • Muzeum Powstania Warszawskiego przenosi swoją ofertę edukacyjną i kulturalną do przestrzeni wirtualnej. Już od poniedziałku 16 marca uczniowie i studenci będą mogli uczestniczyć w lekcjach historii on-line.  Szczegółowy harmonogram transmisji będzie zamieszczany na profilu Muzeum na Facebooku.
 • Portale edukacyjne IPN-w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
 • Przystanek historia.pl – to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

NAUKA O JĘZYKU POLSKIM

 • Dyktanda.online– ćwiczenia i utrwalenie ortografii.
 • Mówiąc Inaczejkanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach (ok. 207 filmów)
 • jezyk-polski.pl – strona www stanowiąca kompendium wiedzy o  języku polskim, zawiera  analizę epok literackich, opracowania lektur, teksty wierszy,  a także ćwiczenia z zakresu umiejętności pisania rozprawek, czytania ze zrozumieniem, analizę i interpretację utworów opracowanie lektur i testy egzaminów ósmoklasistów i maturzystów.
 • Portal lektury.gov.pl– portal zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę.
 • Serwis ninateka– na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU na którym znajdują się  m.in. filmy edukacyjne dotyczące wiedzy o kulturze, wiedzy o filmie,  o teatrze.
 • Wiedza z Wami – kanał w serwisie YouTube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu języka polskiego dla maturzystów.
 • Wiedza z Wami Podstawówka – kanał w serwisie YouTube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu języka polskiego dla uczniów ostatnich klas nowej szkoły podstawowej. Filmiki tutaj publikowane mają na celu powtórzenie wiedzy z lekcji, jej rozszerzenie oraz przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.
 • Wolne lektury – lektury w formacie pdf,motywy literackie,  audiobooki.
 • Włam się do mózgu– kanał Radka Tokarskiego.

NAUKI PRZYRODNICZE

NAUKA FIZYKI

NAUKA GEOGRAFII

PLATFORMY DO ĆWICZEŃ ON-LINE

 • QuizMe – można wykorzystać do zabawy w sprawdzanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in. geografii, astronomii, chemii, fizyki, języków (polskiego i obcych). To serwis pełen quizów, testów i łamigłówek. https://www.quizme.pl
 • Matlandia – dla uczniów klas 4-8. Ten serwis dostępny jest odpłatnie, roczny abonament to koszt 27 zł. Są tu rozmaite zadania dostosowane do podstawy programowej. Zaletą jest grafika i animacje. https://matlandia.gwo.pl
 • Władcy Słów – taka Matlandia, tylko w zakresie języka polskiego. Dużo różnorodnych ćwiczeń online w ciekawej szacie graficznej. Program komputerowy kompleksowo wspierający naukę języka polskiego w klasach 4–8 szkoły podstawowej. https://wladcyslow.gwo.pl
 • Histlandia – tego samego wydawcy, co Matlandia i Władcy Słów. 65 animowanych ćwiczeń uzupełniających z historii dla uczniów szkoły podstawowej. https://histlandia.gwo.pl

Z powodzeniem on-line można uczyć się języków. Warto wykorzystać dostępne podcasty, darmowe aplikacje:

ANGLOJĘZYCZNE (z polskimi napisami)

 • BBC Ideas – skarbnica filmów dla ciekawych świata niezależnie od wieku. Krótkie filmiki, dzięki którym można poszerzyć wiedzę o świecie i mimochodem poćwiczyć angielski. https://www.bbc.co.uk/ideas
 • Kids Should See This – mnóstwo sprawdzonych, bezpiecznych, ciekawych, różnorodnych filmów dla dzieci na wiele tematów. Serwis dla ciekawych świata dzieciaków, który chętnie podejrzą też rodzice. Filmy podzielono na kategorie: nauka, technologia, kosmos, zwierzęta, natura, jedzenie, DIY (zrób to sam), muzyka, sztuka, animacja. https://thekidshouldseethis.com
 • Kurzgesagt – In a Nutshell – fantastyczne animacje prezentujące tematy z dziedzin nauk takich jak astronomia, nauki o człowieku, biologia i inne. https://www.youtube.com/channel/UCsXVk37bltHxD1rDPwtNM8Q
 • Periodic Videos – po angielsku, ale fascynująco o pierwiastkach chemicznych. Każdy pierwiastek z układu okresowego ma tu swój osobny film. http://www.periodicvideos.com
 • TEDed – bogactwo animacji na wiele różnych tematów – nauki ścisłe i przyrodnicze, filozofia, sztuka i kultura, psychologia, zdrowie i wiele innych. https://ed.ted.com, https://www.ted.com/watch/ted-ed

NAUKA HISTORII SZTUKI

Mimo, że instytucje kultury i muzea są zamknięte, niektóre z nich proponują wirtualną wizytę:

 

 

 

 

 

 

Oprac. Justyna Jurasz,

Wydz. Wspomagania Edukacji i Promocji Czytelnictwa

PBW w Opolu