Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim

21 lutego 2018 r. w RZPWE Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu obyły się obchody „Dnia Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim”. Uroczystość została zorganizowana przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, a także  Uniwersytet Opolski, Publiczne Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu oraz Niemieckie  Towarzystwo Oświatowe w Opolu.

Wydarzenie to wpisuje się w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ma ono na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Obchodzone  21 lutego każdego roku święto, ma w swoim założeniu pomóc ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.

Otwierając spotkanie Dyrektor RZPWE Lesław Tomczak uroczyście przywitał zaproszonych gości oraz uczestników spotkania, wśród których znaleźli się: Sabine Haake, Konsul RFN w Opolu, Krzysztof Grzęda, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Rafał Bartek, Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Krystyna Dworecka, Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola, Danuta Szewczyk-Kłos, Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego, Elżbieta Kampa, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, dyrektorzy opolskich szkół, studenci oraz uczniowie.

Uczestnicy spotkania mieli sposobność obejrzenia występów  laureatów wojewódzkich konkursów językowych. Na scenie w auli Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia wystąpili uczniowie z PSP nr 3 w Ozimku, Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu oraz  z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Wydarzenie uświetniły występy w gwarze śląskiej  uczniów  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Otmicach. Nie zabrakło również recytacji poezji w języku niemieckim przez uczennicę PSP w Kątach Opolskich oraz repertuaru muzycznego w wykonaniu uczniów z PLO nr V w Opolu.

Równocześnie odbyły się warsztaty językowe dla uczniów prezentujące różne aspekty funkcjonowania języka oraz gwary w świecie współczesnym.

Studenci Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego przygotowali quiz językowy  (Kahoot na smartfon), którego zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Następnie odbył się panel dyskusyjny pt. „Co z tym językiem” z udziałem pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego: dr hab. Marzeny Makuchowskiej  z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego,  dr hab. Danuty Lech-Kirstein z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego oraz  dr Jarosława Bogackiego, pracownika Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego. Dyskusję poprowadziła dr Beata Zofia Bułka, nauczyciel konsultant RZPWE RCRE w Opolu.

Zwieńczeniem Dnia Języka Ojczystego było spotkanie z Martą Kielczyk, dziennikarką TVP i autorką książki “Wpadki. Grzechy językowe w mediach”, która w wspólnie z przybyłą publicznością zastanawiała się nad przyczynami popełniania błędów językowych, nie tylko wśród reprezentantów świata mediów.