Czwarta władza klasy szóstej B – Adam Studziński

Czwarta władza szóstej B/ Adam Studziński. – Rzeszów: Wydawnictwo Dreams, 2020, s. 160  (wiek 11+)

 

Co to jest manipulacja i skąd się bierze medialny hejt? Jak się bronić przed manipulacją mediów? Jak można przerwać łańcuch fake newsów?  W książce Adama Studzińskiego „Czwarta władza szóstej B”  młody czytelnik znajdzie  proste i jasne odpowiedzi na temat niezwykle aktualny.

Głównymi bohaterami powieści są uczniowie tytułowej klasy szóstej B, a w szczególności Franek, Melania oraz Nowy zwany Oskarem. Na początku roku szkolnego od swojej polonistki otrzymują propozycję wzięcia udziału w projekcie, polegającym na prowadzeniu internetowego portalu informacyjnego. Początkowo wszyscy za wyjątkiem Oskara niechętnie podchodzą do nowego zadania. Jedynie Nowy widzi potencjał w mediach oraz możliwości jakie dają. Pierwotnie debiutanckie teksty młodych dziennikarzy nie cieszą się zbyt dużą popularnością ale z czasem, gdy zaczynają stawać się coraz bardziej odważne i niekoniecznie zgodne z prawdą, zyskują coraz więcej nowych czytelników i polubień. Eksperymentuje z treścią, przejaskrawia zdarzenia,  wpadając w medialną pułapkę.

„Czwarta władza szóstej b” to książka niezwykle interesująca i wciągająca, która pokazuje zagrożenia, jakie niesie ze sobą przekazywanie nierzetelnych, niesprawdzonych i wyolbrzymionych (a tak naprawdę nieprawdziwych) informacji. Zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, ale także możliwości, które opisane są obrazami z życia przeciętnego ucznia – nastolatka. Adam Studziński w książce skierowanej do młodych ludzi, porusza bardzo istotną kwestię, jaką są media. Ukazuje, jak niewiele trzeba, aby wzbudzić zainteresowanie odbiorców, jak prosto jest manipulować ludźmi. Czytelnik dostrzega problem, a także zostaje skłoniony do przemyśleń.

„Czwarta władza szóstej B” to opowieść o tym do czego może doprowadzić manipulacja, plotka, niedopowiedzenie, nieumiejętne ważenie słów, wyrwane z kontekstu zdania, splot okoliczności i trzymający nad tym łapę charyzmatyczny przywódca. To również opowieść o nastolatkach, które nie mają łatwego dzieciństwa. Oskara wychowuje babcia, gdyż rodzice wyjechali do pracy w Irlandii. Jedyną pasją Franka są komputerowe gry i jedzenie a Melania tak bardzo chce być najlepszą uczennicą, że aż się w tym zatraca. Dzieci usilnie chcą zaistnieć, zwrócić na siebie uwagę, więc gdy pojawia się okazja poświęcają się projektowi, by pokazać, że stać ich na więcej. To wreszcie opowieść o tym, jak często pozory mylą i że nie można tak łatwo i powierzchownie oceniać drugiego człowieka. Przebojowość często jest tylko płaszczykiem, pod którym skrywa frustracje i ludzkie nieszczęścia.

Adam Studziński porusza w swojej książce bardzo trudny temat , ale robi to w sposób prosty i trafiający do umysłu młodego czytelnika. Faktem jest, że czasem trochę przejaskrawia zdarzenia ale dzięki temu dobitniej dociera do odbiorcy. Opowieść o uczniach klasy 6B trzyma w napięciu, nie można się od nie oderwać. Wartka akcja, sympatycznie i bardzo wyraźnie przedstawione charaktery oraz intrygujący, rzadko poruszany w literaturze młodzieżowej temat są gwarancją arcyciekawej lektury. Dla każdego.

Niepozorna książka Wydawnictwa Dreams. Z prostej w przekazie okładki spoglądają na nas główni bohaterowie. Zgrabny format, trochę ponad 150 stron, skromniutka szata graficzna w postaci szkiców ołówkiem autorstwa Maksymiliana Wiszniewskiego składają się na całokształt.

Polecam, to jedna z najbardziej wartościowych książek dla nastolatków, jaką miałam ostatnio przyjemność czytać.

Zwiastun książki- https://www.youtube.com/watch?v=Km00Uy4yKK4

 

hejt, manipulacja, fake news, plotka

 

Oprac. Justyna Jurasz

Źródło okładki: https://dreamswydawnictwo.pl/nowosci/czwarta-wladza-szostej-b,produkt447/