Cyfrowa demencja : w jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci / Manfred Spitzer ; przeł. Andrzej Lipiński. – Słupsk : Wydawnictwo Dobra Literatura, 2013. – 340 s.
Życie bez komputera, smartfona czy internetu obecnie jest już niemożliwe. Dzieci i młodzież spędzają dziś w świecie cyfrowych mediów ponad dwa razy więcej czasu niż w szkole. Skutkami są zakłócenia rozwoju mowy, problemy z nauką i koncentracją, stres, depresja i narastająca gotowość do stosowania przemocy fizycznej.
Cyfrowa demencja to określenie, którego przed kilku laty użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych – zarówno psychicznych, jak i fizycznych – będących skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych.
Renomowany niemiecki psychiatra i neurobiolog, Manfred Spitzer, daje w swojej książce szczegółowy wgląd w istotę i przyczyny tego zjawiska. Autor pracy z całą stanowczością wzywa rodziców do ograniczenia czasu poświęcanego przez dzieci na cyfrową rozrywkę, aby uchronić je przez popadnięciem w cyfrową demencję.
Zdaniem Manfreda Spitzera mamy dziś ogromny problem, ponieważ do nowych technologii zarówno jako rodzice, jak również jako nauczyciele i wychowawcy podchodzimy bezrefleksyjnie, bezkrytycznie przyjmując argumenty, które podsuwają nam przedstawiciele firm związanych z przemysłem komputerowym.
Niniejsza publikacja jest ostrzeżeniem przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą zbyt wczesne i intensywne korzystanie z różnego typu cyfrowych urządzeń.