Cudowny chłopak, Raquel J. Palacio, tł. Maria Olejniczak- Skarsgard. Warszawa: Wydawnictwo Albatros A Kuryłowicz, 2014, s. 415
Głównym bohaterem książki „Cudowny chłopak” jest Auggie. To inteligentny chłopak z głową pełną marzeń. Kochany przez rodziców syn, który uwielbia „Gwiezdne wojny”. Od urodzenia towarzyszy mu jednak poważne obciążenie, które nie pozwala mu na radosne dzieciństwo, pomimo ogromnego wsparcia ze strony ojca i matki. Auggie urodził się ze zdeformowaną twarzą, na skutek niezwykle rzadkiej mutacji genów. Lekarze robili co mogli, aby nadać jego twarzy bardziej ludzki wymiar. Dla przeciętnego człowieka widok Auggie`go jest szokujący, żeby nie powiedzieć odrażający.
Chłopak marzy o tym, aby zostać kosmonautą. Nieodłączny atrybut tego zawodu to hełm, który nosi na głowie przez znaczną część dnia. Dzięki niemu może ukryć swoją prawdziwą twarz. Żyjąc w świecie, w którym panuje kult piękna, małemu Auggiemu trudno jest zdobyć pierwsze przyjaźnie, czy choćby uczestniczyć w życiu społecznym i szkolnym. Jak można się spodziewać, budzi lęk u rówieśników, co bardzo go boli.Po latach nauczania domowego rodzice chłopca zdecydowali, że pójdzie do publicznej szkoły. Tam musi zmierzyć się z reakcjami kolegów i koleżanek oraz z tym, jak się do niego odnoszą. Żadna inna wydana do tej pory powieść o chorobach nie traktuje tak poważnie o uczuciach dziecka nią dotkniętego, jak „Cudowny chłopak”. Książka z pewnością otworzy w sercu czytelnika te obszary, o których istnieniu nawet nie miał pojęcia.
Zarówno książka, jak i film na jej podstawie, przedstawia przeżycia, uczucia i wyzwania stojące przed rodzicami Auggie`go oraz przed jego siostrą, która chcąc nie chcąc, żyje w cieniu brata. Możemy obserwować, jak zmienia się stereotypowe myślenie dzieci, bohatera powieści „Cudowny chłopak”. Książka pokazuje, że nawet jeśli z początku rówieśnicy okazywali się okrutni i ranili Auggie`go, to mają w sobie nieprzemierzone pokłady dobroci, które z czasem się uaktywniają.
„Cudowny chłopak” to książka biblioterapeutyczna. Historia opowiedziana w książce jest wzruszająca ,,chwyta za serce”. Ukazuje świat, jaki może wyglądać, jeśli tylko będziemy dostrzegać jego jasne strony i wierzyć w ludzką dobroć oraz pozytywne intencje. Wyzwala w nas wszystko, co najlepsze i doładowuje pozytywną energią. Książka porusza temat akceptacji inności, akceptacji niedoskonałości naszego ciała, ale także ukazuje relacje rówieśnicze, relacje w domu : między rodzicami a dziećmi i cechy przyjaźni.
inność, relacje w grupie, relacje w rodzinie, akceptacja inności, akceptacja siebie, przyjaźń
Oprac. Justyna Jurasz
Źródło okładki i tekstu: https://livro.pl/blog/recenzja-ksiazki-cudowny-chlopak-rj-palacio