Poradnik Bibliotekarza

PorBib

Poradnik Bibliotekarza. Pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych” jest ogólnopolskim miesięcznikiem wydawanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Ukazuje się od października 1949 r. W swojej 65-letniej działalności spełnia w bibliotekarstwie ważną rolę edukacyjną, kulturotwórczą, metodyczną i informacyjną, będąc propagatorem innowacyjności, rozwoju i nowoczesności polskich bibliotek.

„Poradnik Bibliotekarza” jest czasopismem problemowo-warsztatowym o charakterze popularnym. Ukazuje się w wersji papierowej i 2008 r. elektronicznej. Funkcję redaktorem naczelnego sprawuje Jadwiga Chruścińska.

Od lutego 2007 r. ukazuje się drukiem miesięczny dodatek do „Poradnika Bibliotekarza” – „Świat Książki Dziecięcej” poświęcony problematyce książki, literatury, bibliotek dziecięcych i promocji czytelnictwa wśród młodych czytelników.

W każdym numerze czytelnik znajdzie artykuły problemowe, interpretacje przepisów prawnych przydatnych w działalności bibliotekarza, porady prawne, relacje z konferencji i sympozjów zawodowych, teksty z zakresu rynku książki, recenzje literatury zawodowej, przykłady bogatej działalności bibliotek w środowisku, promocji i działań marketingowych bibliotek, propozycje różnych form pracy z czytelnikiem, materiały repertuarowe, scenariusze imprez, lekcje biblioteczne, zestawienia bibliograficzne, wiadomości, komunikaty, felietony.

Czasopismo adresowane jest do : bibliotekarzy bibliotek publicznych, nauczycieli bibliotekarzy w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych, biblioterapeutów, instruktorów w domach kultury, ogniskach i kołach zainteresowań, innych odbiorców zainteresowanych problemami bibliotek, informacji, książki, literatury, specjalistów literatury dla dzieci i młodzieży, studentów wydziałów informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na wyższych uczelniach, bibliotekarzy uczestniczących w procesie doskonalenia zawodowego.

Sierpień był miesiącem, w którym obchodziliśmy siedemdziesięciolecie największego w XX w. zrywu powstańczego w Polsce – Powstania Warszawskiego 1944. Wrześniowy (9/2014) „Poradnik Bibliotekarza” nawiązuje do tej okrągłej rocznicy, publikując artykuł Martyny Figiel Biblioteki warszawskie w okresie okupacji (1930-1944) oraz zestawienie bibliograficzne poświęcone temu tematowi opracowane przez Elżbietę Trojan. Również w dodatku „Świat Książki Dziecięcej” czytelnik znajdzie tekst „Powstanie Warszawskie w literaturze dla dzieci i młodzieży”.