Marta Guśniowska, A niech to gęś kopnie. [Il.] Robert Romanowicz, Warszawa : “Tashka”, 2017. – 89, [4] s.
Napisana i zilustrowana z wyjątkową dokładnością i dbałością o rozwój wrażliwości młodego czytelnika “A niech to gęś kopnie” została uznana za najlepszą polską książkę dla dzieci 2017 roku, zdobywając Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego.
Zdaniem jurorów, historia opowiedziana przez Martę Guśniowską i zilustrowana przez Roberta Romanowicza, to “zaskakująca i niebanalna opowieść o nieco gapowatej, ale serdecznej i upartej Gęsi, której trudno nie polubić. Ma ona dziewczęcy urok, godny podziwu dystans do siebie, autoironię i otwartość wobec otoczenia. Jednak jej największą zaletą jest to, że – nietypowo dla swojego gatunku – niechętnie się szarogęsi. Ma natomiast zupełnie inny atrybut: olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną … depresję”. O tym, co zrobiła gęś ze swoją depresją i poczuciem prowadzenia życia pozbawionego sensu dowiadujemy się poznając perypetie Gęsi, która szanse na skrócenie swej udręki upatruje we włamaniu się Lisa do kurnika, próbując go przekonać by zjadł ją zamiast kury. Lis jednak nie jest zainteresowany ze względu na jej nieapetyczność, niemniej obiecuje pomoc w znaleznieniu innego konsumenta. W drodze do Wilka – miłośnika egzotycznej kuchni – wydarza się wiele zaskakujących sytuacji, dzięki którym Gęś w końcu odkrywa swój sens życia, a czytelnik z przyjemnością smakowania zabawnego i literacko barwnego tekstu podąża wraz z główną bohaterką poprzez jej doświadczenia.
“Historyjka, która z pozoru wydaje się jedynie mądrą przypowieścią o ponadczasowych wartościach i sile przyjaźni, jest jednocześnie elementarzem rozumienia prawd o świecie (…). To książka dla dzieci, ale przejrzą się w niej, jak w zwierciadle, także dorośli” – zaznaczono podczas przynawania nagrody książce.