Studium zarządzania niematerialnymi zasobami organizacyjnymi bibliotek / Maja Wojciechowska. – Wyd. 2 popr. – Gdańsk :Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2016. – 338 s. : il. ; 25 cm.
Autorka niniejszej publikacji ukazuje ewolucję jaka zaszła w procesie postrzegania biblioteki jako organizacji. Podejście, w którym książnice były ujmowane jako magazyny udostępniające zbiory, zostało wyparte przez współczesny model biblioteki, w którym traktowana jest ona jako instytucja świadcząca usługi.
Skoncentrowanie na usługach a nie na zasobach spowodowało konieczność zmian w sferze organizacji bibliotek. Znaczenia nabrały niematerialne zasoby organizacyjne, które w znacznej mierze wpływają na jakość świadczonych usług. Konsekwencją tych zmian jest zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą budowania tych zasobów, które wspierają podstawowe procesy usług bibliotecznych, oraz na wiedzę umożliwiająca identyfikowanie czynników niematerialnych kreujących najistotniejsze wartości z punktu widzenia skuteczności działalności biblioteki w środowisku lokalnym i ponadlokalnym.
Założenia te leżą u podstaw tezy prezentowanej książki, którą jest uznanie znaczenia czynników niematerialnych w zarządzaniu biblioteką oraz kreowaniu jej pozycji w otoczeniu.