10 X 2023 – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – wystawa

Zdrowie psychiczne jest definiowane jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie. Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są na świecie narastającym problemem. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) depresja oraz zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie. WHO podkreśla również, że 20% ludności cierpi na zróżnicowane choroby psychiczne.  Według lekarzy występuje ok. 360 chorób psychicznych. Codzienny stres, dynamiczne tempo życia oraz brak czasu na odpoczynek sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej oraz psychicznej. Obecnie co druga osoba ma sporadyczne objawy nerwicy, ale co piąty człowiek trwale odczuwa objawy tej choroby.

W Polsce prawie 8 mln osób w wieku 14-65 lat cierpi na zaburzenia psychiczne. 15% osób cierpi na depresję, 13% na zaburzenia lękowe, ok. miliona dotyka choroba afektywna dwubiegunowa, zaś na schizofrenię choruje ok. 400 tys. osób.

Według Światowej Federacji Zdrowia psychicznego wciągu kilkunastu lat wraz z rozwojem cywilizacyjnym zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Celem święta jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problematykę chorób psychicznych oraz dążenie do promowania właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia. Corocznie wybierany jest temat przewodni obchodów, np. hasło z 2013 r. – „Zdrowie psychiczne i osoby starsze” propagowało działania dążące do zwiększenia świadomości społecznej wobec problemów osób starszych cierpiących na choroby psychiczne, jak depresja czy choroba Alzheimera ; temat z 2017 r. brzmiał: „Zdrowie psychiczne w miejscu pracy” ; w 2019 to: „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom”. W ubiegłym roku  hasłem przewodnim święta było „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.

W bieżącym roku dewizą święta jest hasło: Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka.

Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów poświęconych tej tematyce i do obejrzenia wystawy!

Udostepnij:

Projekty i programy

Współpraca

Przewiń do góry