O wybaczaniu. Jak mądrze uzdrawiać serce,Carrol Ann Morrow. – Warszawa: Wydawnictwo Księży Marianów Promic, 2017, s. 32 (seria Pomocne Elfy)
Czym jest wybaczanie? Na pewno nie jest to umiejętność, która przychodzi nam łatwo. Gdy mamy poczucie krzywdy, straty czy bólu, nie potrafimy wybaczyć od razu, czasami potrzebujemy czasu, nawet ładnych parę lat. Kiedy jesteśmy zranieni czujemy wszechogarniającą złość i może (nierzadko) pragniemy zemsty i zadość uczynienia za zadany nam i naszym bliskim ból. Wybaczyć? Jak to! Mam mu puścić płazem i zapomnieć to co mi zrobił? jak mnie zranił? Przecież zrobił (-a) to specjalnie, żebym cierpiała. Jak mogę wybaczyć? jak zapomnieć? To boli! To niesprawiedliwe!
Obserwując współczesny świat i to, co się w nim dzieje, wybaczanie (choć bywa nieraz niemożliwe) jest potrzebne, żeby normalnie (dalej) żyć, aby nie pogrążył nas gniew i złość.
Warto już z dziećmi rozmawiać o przebaczeniu, o tym, czym jest wybaczanie i dlaczego warto przebaczać. W rozmowie pomocna może być książka pt. „O wybaczaniu. Jak mądrze uzdrawiać serce” autorstwa Carol Ann Morrow, która wchodzi w skład z serii POMOCNE ELFY Wydawnictwa Promic.
Na wstępie książki przeczytamy:
„Niniejsza książka ma na celu pomóc Wam nauczyć Wasze dzieci mądrze wybaczać. Nie oznacza to bynajmniej akceptacji niesprawiedliwości, zranień czy nadużyć. Dorosłym, podobnie jak dzieciom, potrzebny jest ten sam proces: trzeba rozpoznać problem, nazwać go i zmierzyć się z nim. Wybaczanie idzie o krok dalej. Chodzi o wyzbycie się pragnienia „Wyrównania krzywd”. Przyjmujemy, że każda osoba to coś więcej niż jakiekolwiek jej jednostkowe działanie nawet, jeśli swoim działaniem sprawia komuś ból czy wywołuje smutek”.
Książeczka, choć niepozorna, zachwyca prostymi ripostami, przykładami z ,,życia wzięte”. Autorka tekstu, napisała go w oparciu o rozmowę przeprowadzoną ze swoim sąsiadem, który podzielił się swoimi przemyśleniami, a także osobistymi doświadczeniami w kwestii wybaczania.
Z publikacji dzieci dowiedzą się ważnej zależności, jaka jest między pokojem, spokojem, poczuciem bezpieczeństwa a wybaczaniem. Autorka twierdzi, że fundamentem pokoju na świecie jest wybaczanie, czyste serce i czysta relacja. Gniew zatruwa ludzkie serca i sieje spustoszenie. O wybaczaniu dzieciom opowiedzą przyjazne elfy, które przekonują młodego czytelnika,że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę, że nigdy nie należy nikogo przekreślać, ani też nie należy pielęgnować urazy. Wybaczanie jest potrzebne, aby być szczęśliwym.
Dlaczego wybaczanie jest ważne? W jaki sposób wybaczać? Czy można zapomnieć o wyrządzonej nam krzywdzie, czy trzeba o niej pamiętać? Co nam daje wybaczanie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nam pomocne elfy. Przedstawią wiele przykładów z sytuacji codziennych, dzięki czemu dzieciom będzie o wiele łatwiej zrozumieć pewne sprawy. Aby było łatwiej, w książce oprócz elfów, występują również dzieci: Sara, Bartek, Kuba, Joasia. Przytoczone sytuacje mogą być nawet podobne do takich, z którymi dziecko spotkało się w domu, np.:
„Być może twój tata obiecał, że pójdzie z tobą do parku. Ale po powrocie z pracy stwierdzi, że jest za bardzo zmęczony, by wybrać się na spacer. Możesz mu powiedzieć: Bardzo lubię spędzać czas z tobą, ale rozumiem, że dziś miałeś męczący dzień. Odpocznij sobie, a na spacer możemy pójść jutro”.
Przykład z książki obrazuje, jak wiele jest sposobów wybaczania czy nie chowania urazy.
Cały tekst napisany jest prostym i zrozumiałym językiem. Ponadto duża czcionka ułatwia czytanie, dzięki czemu możemy ją przeczytać wspólnie z dzieckiem. Miłe wrażenie sprawiają kolorowe ilustracje, które są zobrazowaniem danego rozdziału w książce, którego tytuł jest wyraźnie zaznaczony czerwonym kolorem i dużą czcionką.
Książeczki z tej serii idealnie sprawdzą się jako prezent oraz pomoc wychowawcza czy objaśniająca dziecku pewne problemy, z którymi boryka się na co dzień.