W 2025 r. mija 25 lat od podjęcia decyzji o opracowaniu przez PBW w Opolu własnych automatycznych bibliografii. Bazy powstały jako kontynuacja kartotek zagadnieniowych, prowadzonych od lat 60. XX wieku. Obecnie w Wydziale Informacji, Bibliografii i Udostępniania Zbiorów tworzone są dwie bibliografie: OMNIBUS i OŚWIATA NA ŚLĄSKU OPOLSKIM.
Bibliografie tworzone są na bieżąco, z ponad 100 tytułów czasopism. Dostęp do nich możliwy jest poprzez stronę internetową biblioteki:
https://katalog.pedagogiczna.pl/F?func=find-b-0&local_base=BIBLIOGR
https://katalog.pedagogiczna.pl/F?func=find-b-0&local_base=OPOLE
Tworzone od 2000 r. bibliograficzne bazy danych są wartościowym źródłem informacji, szczególnie z zakresu edukacji, pedagogiki, dydaktyki i metodyki poszczególnych przedmiotów nauczania. Świadczy o tym zarówno ich wielkość (ponad 130 tys. rekordów bibliograficznych), jak również liczba słów kluczowych charakteryzujących tematykę bibliografowanych publikacji (ok. 37 tys.).
W OMNIBUSIE znaleźć można np. blisko 15 tys. rekordów dotyczących szkoły, 9 tys. rekordów ze słowem kluczowym „nauczyciel”, 7 tys. rekordów dotyczących ucznia. Atutem baz są również opisy dotyczące pozostałych dziedzin wiedzy (np. literatury, szeroko pojętej kultury, polityki, nauk społecznych).
Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych baz danych. Polecamy także lekturę artykułu dotyczącego prac nad bibliografiami prowadzonymi w ostatnim ćwierćwieczu w PBW w Opolu, który ukazał się w najnowszym numerze „Bibliotekarza”: OMNIBUS i OŚWIATA NA ŚLĄSKU OPOLSKIM. 25 lat baz bibliograficznych opracowywanych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu / Iwona Kowalska, Anna Zacłona // Bibliotekarz. – 2025, nr 4, s. 4-6