160. rocznica wybuchu Powstania styczniowego – wystawa

Powstanie styczniowe, największe i najdłużej trwające polskie powstanie było końcem pewnej epoki w naszej historii. Był to kres romantyzmu, ale również ostatnia w XIX wieku próba wydźwignięcia się na niepodległość. Pomimo ogromnych strat, jakie poniosło społeczeństwo polskie w wyniku działań wojennych, represji, zsyłek i emigracji, idea walki o niepodległość przekazywana była kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie, i które ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego. Powstanie z 1863 r. pozostawiło bogatą spuściznę ideową, która kształtowała postawy patriotyczne i ducha walki wyzwoleńczej.

Głównym celem zorganizowanej w Fili PBW w Kluczborku wystawy jest pobudzenie, zwłaszcza młodych ludzi, do refleksji nad ojczystymi dziejami, skłonienie do oceny zrywu niepodległościowego sprzed 160 lat, zapoznanie się z bogatym piśmiennictwem na ten temat, a także prześledzenia dziejów powstania za pośrednictwem dzieł malarskich i pieśni powstańczej.

W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w kontekście napaści Rosji na Ukrainę można powiedzieć, że  nasze losy splotły się także współcześnie, bowiem agresja rosyjska wymierzona w cywilizowany świat jest również wymierzona w Polskę.