Życie Szkoły

ycie szkoy Miesięcznik edukacji wczesnoszkolnej wydawany od 1946 r. przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Obecnie wydawcą jest Forum Media Polska w Poznaniu, a redaktorem naczelnym Anna Przybył. Czasopismo zawiera działy : Podstawy edukacji, Pedagogiczne inspiracje, Psychologia w szkole, Akademia nauczyciela, Dylematy wychowania, Pomoce dydaktyczne, Kącik małego odkrywcy.

Publikuje scenariusze lekcji z kartami pracy do skopiowania, inscenizacje, wiersze, przedstawia nowoczesne metody nauczania. Dzięki miesięcznikowi nauczyciele mogą podnieść swoje umiejętności zawodowe.

W “Życiu Szkoły” zamieszczone są informacje o aktualnych koncepcjach nauczania, publikuje artykuły z zakresu z psychologii i wychowania w szkole. Miesięcznik adresowany jest do nauczycieli kształcenia zintegrowanego w klasach I-III szkoły podstawowej, studentów kierunków pedagogicznych oraz rodziców.

Pragmatyzm nieodłącznie wiąże się z tytułem „Życia Szkoły”. Na praktyczność stawiają autorzy nr 2/2017 prezentowanego czasopisma. Tematem miesiąca jest – Uczeń ze „szczyptą autyzmu” (Małgorzata Łoskot).

O kinezjologii edukacyjnej w nauczaniu najmłodszych pisze Ewa Ostarek. W artykule „Nasz wróg stres” Karolina Oleksa podpowiada jak radzić sobie ze stresem w szkole. W scenariuszu „Matematyczne zabawy logiczne dla dzieci na pierwszym etapie kształcenia” Feliksa Piechota i Emilia Szymczak prezentują przykłady zadań o charakterze logicznym, które mogą stać się ciekawym i zarazem wartościowym urozmaiceniem zajęć z zakresu edukacji matematycznej. Alina Jakubowska w „Kąciku Małego Odkrywcy” za pomoca serii prostych eksperymentów odkrywa tajemnice światła. Natomiast ze scenariusza przyrodniczego „Między Słońcem a Ziemią” dowiadujemy się, że oddziaływanie światła słonecznego na życie na Ziemi jest nierozerwalnie związane ze zmianami położenia Ziemi względem Słońca.