„Książka nas łączy – magiczny teatr wyobraźni” – zakończenie projektu czytelniczego

Projekt czytelniczy realizowany przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filię w Nysie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Uczniowie z klasy 2TC o profilu poligraficznym  uczestniczyli w zajęciach na temat historii i formy teatrzyku kamishibai  prowadzonych przez Małgorzatę Łomnicką oraz w zajęciach z prawa autorskiego prowadzonych przez mec. Dawida Punickiego, które odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Nysie.

Grupa uczniów uczestniczących w projekcie pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów poligraficznych pana Roberta Kowola, tworzyła ilustracje do bajek Złota rybka, Trzy świnki oraz Jaś i Małgosia. W przygotowaniu bajek uczniowie korzystali  z tekstów z domeny publicznej.

W tym samym czasie na zajęciach praktycznych uczniowie pod kierunkiem pana Artura Handzika, nauczyciela przedmiotów praktycznych, wykonywali drewnianą skrzynkę kamishibai.

Tak przygotowani uczniowie pod kierunkiem pani Agnieszki Brzeźnej nauczyciela bibliotekarza z biblioteki szkolnej CKZiU w dniach 5,6,7 i 15 czerwca br. przeprowadzili zajęcia dla przedszkolaków z nyskich przedszkoli. Zajęcia odbyły się podczas XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, któremu patronuje fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom a uczestniczyły w nich dzieci z przedszkoli: Bajkowy Świat, Łobuziaki, Przedszkole nr 1 a prowadzili je Angelika Wojda, Weronika Kwaśniewska, Oliwia Pałęga, Staszek Narloch. Uczniowie oprócz przeczytania bajek z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, przygotowali dla dzieci pytania, zagadki, zabawy związane z treścią bajek. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zajęciach i z zainteresowanie słuchały bajek.

Miłym akcentem na zakończenie projektu  było przekazanie przez nauczycieli i uczniów CKZiU w Nysie wykonanej podczas zajęć skrzynki teatrzyku Kamishibai i kart z bajkami naszej bibliotece. Dziękujemy bardzo!!!!!! Zajęcia podobały się przedszkolakom i nauczycielom, sprawiły wiele radości wszystkim zaangażowanym w projekt dlatego też, tego typu zajęcia będą kontynuowane w przyszłości.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu.