Relacja ze spotkania autorskiego z Wojciechem S.Wocławem

W środę, 31 stycznia gościem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu był Wojciech S. Wocław –  zawodowy konferansjer, popularyzator wiedzy z savoir-vivre’u, etykiety w biznesie i dress code’u, autor książki ,,Savoir-vivre, czyli jak ułatwić sobie życie”, dyrektor generalny Polskiej Szkoły Etykiety, wykładowca Retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rozmowę prowadziła Justyna Jurasz.

W trakcie spotkania Wojciech S. Wocław wyjaśnił w czym tkwi istota savoir-vivre’u:

– Savoir-vivre to empatia i przyzwoitość, to  wgląd na innych, obcowanie z ludźmi w sposób kulturalny, a także zwalczanie egoizmu, to kierowanie się szacunkiem i życzliwością. Zasady savoir-vivre’u zbliżają się do norm moralnych, zaś stosowanie form grzecznościowych kształtuje piękno charakteru i osobowości człowieka.

Nasz gość przekonywał, że kultura dnia codziennego ułatwia nawiązywanie kontaktów, a uprzejmość i ogłada towarzyska poprawiają stosunki międzyludzkie. Wojciech S.Wocław podzielił się z uczestnikami imprezy sposobami na „wyjście z klasą” w przypadkach, w których niekoniecznie chcemy przechodzić z kimś na „ty” oraz poruszył kwestię związaną z modą, nowymi technologami, biznesem, kurtuazją przy stole oraz etykiety dotyczącej korzystania z  kultury. Na koniec każda z przybyłych osób mogła liczyć na autograf i krótką wymianę zdań z przybyłym gościem.