“Czytam, więc jestem” II Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu oraz Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu zapraszają na II OPOLSKĄ SESJĘ NAUCZYCIELI BIBLIOTEK SZKOLNYCH I PEDAGOGICZNYCH pt. „Czytam, więc jestem”

Konferencja poświęcona będzie zagadnieniom związanym z czytelnictwem dzieci i młodzieży, m.in. rządowemu programowi – Książki naszych marzeń, pracy metodą projektu oraz prezentacji dobrych praktyk realizowanych w bibliotekach szkolnych województwa opolskiego.

Czas: 29.09.2015 r. (wtorek)
Miejsce: Aula Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu
(wejście od strony Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu, ul. Kościuszki 14).

Uczestnicy: nauczyciele bibliotekarze, opiekunowie bibliotek szkolnych.

Zgłoszenia udziału przyjmowane będą do 25.09.2015 na adres: k.hermasz@pedagogiczna.pl

Program:
9.30 – 10.00 Rejestracja uczestników.
10.00 – 10.15 Powitanie gości – dr Dagmara Kawoń-Noga, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Pedagogicznej w Opolu oraz Małgorzata Szeląg, dyrektor Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.
10.15 – 10.30 Komunikat rządowy o programie Książki naszych marzeń – Marek Wąsowski, Wydział Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu.
10.30 – 11.00 Nie umiem, nie lubię, nie chcę…czyli zanim uczeń stanie się czytelnikiem – dr Stefania Jagło, Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.
11.00 – 11.30 O promocji czytelnictwa w bibliotece szkolnej na przykładzie Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 3 Gminnego Zespołu Szkół w Ozimku – Beata Misiura.
11.30 – 12.00 Przez metodę projektu do tolerancji – dr Marzanna Pogorzelska, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytet Opolski.
12.00 – 12.30 Praktyczna realizacja projektu Unsung Heroes dla amerykańskiej fundacji Lowell Milken Center for Unsung Heroes – Jakub Mączyński, I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.

12.30 – 12.45 Przerwa kawowa
12.45 – 13.00 Wybrane działania Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu promujące czytelnictwo – Justyna Jurasz, Wydział Edukacji i Promocji PBW w Opolu.
13.00 – 13.15 Oferta PBW w Opolu dotycząca wspomagania szkół i placówek oświatowych – Alicja Kisała, wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu.
13.15 – 13.30 Prezentacja kampanii społecznej Ja czytam! Wydawnictwo Operon – Elżbieta Kwak.
13.30 – 14.00 Podsumowanie konferencji.

Informacje dodatkowe
Uczestnicy otrzymają: potwierdzenie udziału w konferencji, ofertę Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu Wspomaganie szkół i placówek oświatowych, a także deklarację uczestnictwa w sieci współpracy i samokształcenia. W czasie konferencji odbędzie się badanie branżowych potrzeb nauczycieli-bibliotekarzy.
Referaty i wystąpienia zostaną opublikowane w czasopiśmie Modelowe Nauczanie wydawanym przez Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.

logo II Opolskiej