Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze

Problemy opiekuczo wychowawczeCzasopismo „Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze” (10 numerów w roku) ukazuje się od 1961 roku.

Od 2000 roku wydawcą miesięcznika był Instytut Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie, a redaktorem naczelnym Joanna Staręga-Pisarek. Od stycznia 2017 roku zadanie to przejęła Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Funkcję redaktora naczelnego objęła Józefa Bałachowicz.

Miesięcznik kompleksowo przedstawia aktualne problemy opieki, wychowania i wsparcia społecznego, z uwzględnieniem ich aspektów teoretycznych, rezultatów badań i diagnoz, propozycji metodycznych, a szczególnie szeroko zweryfikowanych doświadczeń. Prezentuje nowe – rodzime i zagraniczne – idee, koncepcje oraz rozwiązania opiekuńcze i wychowawcze dotyczące funkcjonowania dzieci i młodzieży we wszystkich środowiskach ich życia. W ostatnich latach szczególnie wiele miejsca zajmują w czasopiśmie zagadnienia związane z reformą systemu pomocy dziecku i rodzinie, doradztwem psychologiczno-pedagogicznym oraz wzmacnianiem opiekuńczo-wychowawczej funkcji szkoły i innych instytucji edukacyjnych.

W numerze 1/2017 m. in. : Mobbing w procesie wychowania – przyczyny, przejawy, profilaktyka (Romualda M. Kosmatka) ; Krzywdzenie dzieci przez rodziców w postępowaniach rozwodowych (Anna Koprowicz) ; Nieprzystosowanie kobiety do roli matki (Anna Chańko, Emilia Wołyniec) ; Wczesne rodzicielstwo – przyczyny, pomoc, profilaktyka (Justyna Bober-Dobosz) ; Związek metaforycznego i literalnego opisu stosunku uczniów do nauki szkolnej (Marcin Jaroszewski).