Głos Pedagogiczny

gos pedagogiczny 1„Głos Pedagogiczny” to nowoczesne czasopismo dla pedagogów i psychologów, które zamiast zbędnej teorii oferuje gotowe narzędzia dostosowane do problemów współczesnych uczniów.

Wydawcą jest Forum Media Polska. Redakcja mieści się w Poznaniu. Redaktorem naczelnym jest Daria Poniedziałek. Miesięcznik ukazuje się od 2008 r. i redagowane jest przez zespół złożony z doświadczonych pedagogów i psychologów szkolnych oraz ekspertów oświatowych.

Tematem miesiąca nr 1(85)/ 2017 jest uczeń ze „szczyptą aurtyzmu”. Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu, z którego rozpoznaniem u dzieci spotykamy się coraz częściej. Dane statystyczne wskazują, że w ostatnich 20 latach występowanie zaburzeń rozwojowych znajdujących się w spectrum autyzmu zwiększyło się aż dziesięciokrotnie. Jak podaje Małgorzata Łoskot – każde dziecko z zespołem Aspergera ma bardzo poważne zaburzone interakcje i duże trudności w dopasowaniu się do zasad społecznych. Z reguły jest samotnikiem, nie ma przyjaciół, gdyż nie uświadamia sobie, że w przyjaźni występują pewne subtelne zachowania względem drugiej osoby. Niezwykle trudno nawiązuje relacje koleżeńskie, bo rówieśników odstrasza jego impulsywność oraz dziwaczność. Sukces edukacyjny i życiowy ucznia z zespołem Aspergera zależy od zrozumienia przez nauczycieli jego problemów, od ich tolerancji, wyrozumiałości i akceptacji faktu, że wymaga on większego wsparcia i zaangażowania z ich strony, niż jego zdrowi rówieśnicy. Terapeuci apelują, aby nie traktować zespołu Aspergera jak choroby.

Ponadto w numerze m. in : Lekcja wychowawcza z pomysłem – Sukces. Co znaczy dla różnych ludzi? O granicach tolerancji nauczyciela podczas lekcji. Bezpieczeństwo w szkole – Ja reagować w przypadku napadu nieepileptycznego.